In deze laatste plaats werd ik benoemd en trad op 1 juni 1939 in dienst, het Openbaar Lichaam was gevestigd aan de Raadhuisstraat, nu Prof. Granpréstraat te Wieringerwerf. Secretaris Blaauboer bemiddelde bij een pension en dit had niet beter gekund. In pension bij de familie Bronner aan Terpstraat 7. Tot mijn huwelijk heb ik daar heel prettig gewoond en mijn vrouw en ik hebben tot aan hun dood een vriendschappelijke relatie met hen onderhouden. De Brommer's waren hele fijne mensen. Bij het Openbaar Lichaam waren destijds werkzaam S. Smeding als voorzitter, Mr. R. Kooiman, later burgemeester van Purmerend, de heer Vogelaar als gemeente-ontvanger en A.N. Winkel. Als secretaresse werd benoemd Joke de Grood, schoonzuster van de heer Aalders, later gehuwd met de opvolger van Vogelaar, de heer Cramwinckel naderhand burgemeester van Grootebroek. Zoals u wellicht bekend zal zijn werd na tientallen jaren van discussie de Wet tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee aangenomen. De eerste fase van dit project betrof de aanleg van de Afsluitdijk en de drooglegging van de Wieringermeer. Op 7 mei 1930 stelde de Minister van Water staat de Directie van Wieringermeer in, officieel genaamd: Dienst voor in Cultuur brengen van in de Wieringermeerpolder drooggevallen gronden. In augustus 1930 viel de Wieringer meer droog en kon het ontginningswerk een aanvang nemen. De zorg voor de zich in de Wieringermeer te vestigen personen viel onder de gemeenten Winkel, Barsingerhorn, Anna Paulowna, Medemblik en Wieringen. Tussen de Directie van Wieringermeer en genoemde gemeenten kwam een taakverdeling tot stand. De Directie kreeg de zorg voor de bebouwing en de aanleg van de dorpen, de grondwerken, de politie en brandweertaken. De omliggende gemeenten zorgden voor de bevolkingsadmini stratie, het onderwijs, de armen- en werkelozen- zorg. Tussen de gemeenten deden zich als gevolg van de verschillende beleidsopvattingen wel conflicten voor. Gezien de ervaringen met vroegere inpolderingen besloot men op den duur tot één gemeente Wieringermeer te komen. Vooraf gaande aan deze totstandkoming werd op 17 januari 1938 het Openbaar Lichaam de Wierin germeer ingesteld. Naast de ambtelijke bezetting van deze secreta rie waren vier vertegenwoordigers van bevol kingsgroepen benoemd, te weten een landbou wer van een groot bedrijf, een landbouwer van een klein bedrijf, een middenstander en een landarbeider. Tussen het Openbaar Lichaam en de Directie van Wieringermeer bestonden zeer nauwe onderlinge contacten. Zo waren de voorzitter van het Openbaar Lichaam en de Directie van Wieringermeer dezelfde persoon te weten de eerder genoemde heer Smeding. Toch werd dit Openbaar Lichaam eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, al op 1 januari 1941 (met terugwerkende kracht) omgezet in de gemeente wieringermeer. Toen de gemeente werd ingesteld moest er ook een burgemeester worden benoemd. Het ambt werd van 1 juli 1941 door de heer SSmeding vervuld, terwijl de waarneming vervolgens werd voortgezet door Peters, burgemeester van Medemblik, eertijds wethouder samen met A.C. de Graaf van het Openbaar Lichaam. Met ingang van 15 augustus 1941 werd de heer G.G. Loggers als eerste burger benoemd, voordien burgemees ter van Barsingerhorn. Helaas is deze ambtsperiode in de bezettingspe riode van korte duur geweest, want op 13 juli 1942 werd de heer Loggers opgeroepen voor een vergadering in Haarlem bij de Beauftragte en werd samen met enige andere collegae afgevoerd naar het kamp in Sint Michielsgestel. Hij werd door de bezetter met onmiddellijk ingang ontslagen. In zijn plaats werd Aris Saai benoemd. De heer Saai was landbouwer aan de Medemblikkerweg. Na de oorlog is hij berecht en veroordeeld tot 3 jaar internering en uit kiesrecht gezet. Hij heeft na zijn vrijkomen een boerderij op Texel betrokken en is in 1995 overleden op het eiland. pag 156

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 4