Jacob en Maria Aalders vierden hun diamanten huwelijk op 31-12-1995 Het echtpaar beter bekend onder Koos en Rie Aalders - de Grood vierde afgelopen oudjaarsdag hun zestigjarige huwelijk. Beide verkeren nog in goede gezondheid en zijn 88 jaar jong. In Groesbeek waar beiden in het onderwijs werkzaam waren hebben zij elkaar ontmoet en trouwen op de laatste dag in 1935. In maart 1937 zijn zij naar Middenmeer gekomen waar hij als hoofd van de bijzonder neutrale Wieringermeerschool werd benoemd per 1 april. De voorgaande hoofd van de school was de heer C.P. Vergouwen die een benoeming aanvaard had aan de Middelbare Landbouwschool te Voorhout. Naast meester Aalders waren mej. H. Heyt, mej. D. Straat en heer L. Hersevoort aan de school verbonden. Ook kwamen godsdienst-leraren wekelijks op school te weten ds. Finkensieper, pastoor Braak, ds. Nijholt en evangelist Kievit. Meester Aalders die in de jaren dertig in de grensstreek bij Nijmegen woonde, ging 'geladen' de oorlog in. Hitier die in 1933 aan de macht kwam, maakte diepe indruk op hem. Hij had bewondering, niet voor zijn theorieën, maar wel voor de aanpak van de o.a. de werkloosheid. Een ieder werd aan het werk gezet maar het feit dat de werklozen iedere dag moesten marcheren viel bij hem maar ook bij anderen niet in goede aarde. Men had toen nog niet in de gaten dat het een opleiding was voor het leger. Snel kwam men er achter welke kant het opging. Mensen vluchtten over de grens omdat ze moesten worden gesteriliseerd tegen vallende ziekte, de jodenvervolging en de wapenindustrie kwam zeer snel opgang. Bij de inval in Polen kwam de ware aard van Hitier en zijn consorten boven. Na de eerste oorlogsdagen in mei 1940 veranderde veel in en om de school. Nederlandse soldaten moesten vluchten uit Groningen, Drenthe en Friesland en werden ondergebracht in de school. De lokalen werden vol met stro gelegd. Bakkerij Kok en melkboer Keppel kregen het druk met leveranties. Hoe meester Aalders betrokken is geraakt met de ondergrondse is onbekend. Door zijn betrokkenheid met het lager onderwijs, avond-landbouwonderwijs, de toneelvereniging, als kassier van de Boerleenbank had hij en ook zijn vrouw bijzonder veel kontakten en dat kan veel verklaren. In de oorlog werkte hij met mej. Mieke Zinkweg, met Egbert Hersevoort en met Herman Reesink, een wegens deArbeitseinsatz' ondergedoken onderwijzer uit Steenwijk. De schaarste van allerlei goederen nam toe en maar de creativiteit van de familie Aalders nam evenredig toe. In het vooijaar van '41 werd de jodenvervolging steeds duidelijker en je stond voor de vraag wat moetje doen, helpen of je kop in het zand steken. Voor de familie Aalders was dat duidelijk. Kruidenier Aebele Ferwerda uit Kolhorn kwam, LO-leider gearresteerd op 23 maart 1944 bij huiszoeking naar onderduikers en gestorven in Neuengamme op 14 maart 1945, met een joodse Scheikundige en zijn huishoudster bij de familie Aalders om deze mensen een weekje onderdak te geven. Van het een kwam het ander: zij werden een toevluchtsoord voor velen. Alle ruimten in huis dienden op een gegeven moment als slaapkamer, zelfs de badkamer. Een schuilplaats bevond zich alleen onder (de nabij staande) school. Meester Aalders vertrouwde erop dat hij de Duitsers eventueel wel buiten de deur kon houden. Zijn sterke geloof was en is voor hem van grote betekenis en vertaalt dat in "de mensheid dienen", eerst de ander en dan jezelf. Hij heeft altijd dat gevoel gehad, maar ook aan anderen gegeven, als je rechtvaardig handelt je van 'boven' wordt gesteund. pag 163

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 11