Op 1 april werden in heel Duitsland Joodse winkels en bedrijven beklad met anti-semitische leuzen. Wachtposten versperden de toegang tot de Joodse winkels en bedrijven. Er volgden andere anti-joodse bepalingen, die tot doel hadden de Joden uit het openbare leven te weren. Deze maatregelen leidden tot de emigratie van tienduizenden Joden. Eind 1933 hadden 51.000 Joodse burgers Duitsland verlaten. Op 15 september 1935 nam het Duitse parlement de Neurenberger Wetten aan. Hierin werd bepaald dat alleen personen met Duits of aan Duits gerelateerd bloed, en die dit uitten in hun gedrag, in aanmerking kwamen voor het burgerschap van het Derde Rijk. Personen met drie of vier Joodse voorouders werden aangemerkt als voljoden en waren uitgesloten van het Duitse burgerschap. Per sonen met een of twee Joodse voorouders werden aangeduid als mischlingen of gemengden. Om het Duitse volk zuiver te houden werden huwelijken met en buitenechtelijke relaties tussen Joden en niet-Joden verboden. In augustus 1938 werden alle Joodse mannen verplicht de naam Israël aan hun naam toe te voegen. Alle Joodse vrouwen moesten de naam Sara aannemen. Twee maanden later kreeg iedere Jood een zwarte J in het paspoort. De Kristallnacht Eind maart 1938 maakte de Poolse regering bekend dat Polen die langer dan vijf jaar buiten Polen verbleven, hun burgerschap verloren. Dit trof vooral de tienduizenden Poolse Joden in Oostenrijk en Duitsland. Eind oktober arresteerden de nazi's duizenden Poolse Joden en transporteerden hen naar de Poolse grens, die al spoedig voor Joden werd gesloten. Duizenden mensen zwierven rond in het niemandsland tussen de grensposten, totdat Duitsland en Polen uiteindelijk beide een aantal statenlozen opnamen. Hieronder waren de ouders van de zeventienjarige Herschel Gryszpan. Uit woede over hun lot, schoot Gryszpan op 7 november in Parijs een nazi-officier neer. Diens dood, twee dagen later, was de aanleiding voor een grootscheepse pogrom (russisch voor georganiseerde vervolging en uitplundering van Joden) in Duitsland, die bekend werd als de Kristallnacht. In de nacht van 9 op 10 november 1938 werden in heel Duitsland ruim 200 synagogen verbrand, duizenden winkels en bedrijven geplunderd en 35 Joodse burgers vermoord. Meer dan 30.000 Joodse jongens en mannen werden gearresteerd en overgebracht naar concentratiekampen. Dr. K. Mendelsohn en A. Kemmeren. - 140 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 12