Abraham Langreis, een pionier. In de Wieringermeerbode van 08-02-1950 zagen wij, in een kadertje, in "memoriam A. Langereis". Het trok onze aandacht en daarom is de hele inhoud overgenomen in de kroniek: Ons bereikte het droeve bericht, dat de oud directeur en oprichter van de Z. W.M. de heer A. Langereis is overleden. Vooral de ouderen in de Wieringermeerpolder zullen zich deze flinke boer met zijn helder inzicht en bezonken oordeel herinneren. Zijn gezondheids toestand liet vooral de laatste jaren zeer te wensen over en tenslotte is dan het einde gekomen. De heer A. Langereis, een echte Noordhollander zoals zijn naam al doet vermoeden, werd als bedrijfsleider aangesteld van de proefpolder Andijk. Na de eerste droogmaking van de Wieringermeer polder kwam hij als bedrijfsleider op de Prof. van Bemmelhoeve. Daarna pachtte hij het bedrijf aan de Ulkeweg nr. B 53 akte nummer 129 dd. 01-11- 1936 De bevolking van de Wieringermeer heeft veel aan deze vooruitstrevende persoon te danken. Op zijn initiatief werd in 1937 tot oprichting besloten van een Zaaizaadvereniging in de Wieringermeer, welke tot stand kwam na een commissie-vergadering van de drie landbouworganisaties op 10 december 1937 Op 8 januari 1938 presideerde hij als voorzitter de eerste vergadering. Twee jaar lang zag de jonge vereniging ZWMhem als directeur, daarna nog een jaar als voorzitter. Daarna droeg hij het voorzitterschap over aan de heer S.L. Mansholt. Hoezeer de heer Langereis nadien nog meeleefde met de gebeurtenissen op agrarisch gebied kunnen zij, die hem gekend hebben, getuigen. Toen dan ook op 19 juli 1947 met de bouw van het grote graanpakhuis van de ZWM begonnen werd, legde hij voor dit bouwwerk, zijn bouwwerk, de eerste steen. Op de leeftijd van 53 jaar ging de heer A. Langereis heen. Moge hij de rust vinden, die hij in zijn werkzaam leven ten volle verdiend heeft. In de Wieringer Courant van 15 juli 1939 heeft een groot artikel gestaan wat geschreven is door de heer Abraham Langereis. Het verhaal is in zijn geheel overgenomen in deze kroniek met behoud van de oude spelling. Episoden uit het jonge verleden van onze Wieringermeer. Het was met eenige twijfel, dat ik aan het verzoek gevolg gaf met eenige regels iets omtrent mijn ervaring, opgedaan bij het opgroeien van de Wieringermeer weer te geven. De twijfel bestond voornamelijk daarin, dat het lang niet een ieder gegeven is zijn gedachten en belevenissen op bevattelijke en eenigszins delicate wijze weer te geven. Tot die stervelingen meende ik mij zeker niet te mogen rekenen. Toch meende ik mij hiervan niet te mogen onttrekken, hopende dat dit niettegen staande allicht vele gebrekkigheden toch bij sommigen eenige belangstelling zal wekken. Alles is in dit snelle jachtende leven in een dusdanig tempo aan ons oog voorbij gegleden, dat in het voorbijtrekken dit niet dan een vluchtige indruk op ons maakte, daar het eene gebeuren en wording het andere opvolgde, zoodoende soms geheel of gedeeltelijk in elkander overgingen. Doch als men het buitengewone voorrecht gehad heeft, het geheele wordingsproces vanaf den aanvang mede te maken en men laat dan alles hetgeen zich in die negen jaar heeft voltrokken dan is het wel veel en buitengewoon interessant geweest wat hier alzoo te zien en te beleven is geweest. Van zee tot land. Weinigen is dan ook het voorrecht beschoren dat zij, zoo als hier door sommigen is mee gemaakt, hun woonplaats als het ware uit de zee zagen opkomen. - 113 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 7