Sicco Leendert Mansholt werd op 13 september 1908 geboren als zoon van een hereboer in Ulrum, die daar een kapitale hoeve pachtte. Zijn vader, zelf opgeleid aan de Wageningse landbouwschool, was al vanaf 1905 lid van de SDAP, de voorloper van de PvdA. Zijn moeder was een vrouw die eveneens goed opgeleid was en was in die tijd al een voorloper in de zin van: zij gaf op de Hogere Burger School les in staatswetenschappen. Sicco zou die kans niet krijgen maar heeft wel een andere gepakt. Ten tijde van de Eerste Wereldoorlog waren allerlei handelsbeperkingen opgelegd wat samen viel met de landbouwcrisis en vervolgens de eerste conjuncturele terugslag in de economie die zich vanaf 1920 aftekende. Sicco's vader durfde in 1922 toen grootvader stierf, het boerenbedrijf niet over te nemen met de zware hypothecaire schulden die erop rustten. De familie verhuisde in 1923 naar de stad Groningen en Sicco verruilde de Ulo voor de 3jarige HBS. Daarmee kon hij niet worden toegelaten op Wageningen maar koos eerst voor een opleiding aan de Koloniale Landbouwschool te Deventer voor de opleiding tabaksplanter, en daarna aan de Tropische Landbouwschool. Na de opleiding stortte hij zich in vrijwilligerswerk daar er niets anders was. Maar ging in 1934 hij naar Preanger op Java om te werken op een theeplantage. Bij de uitgifte van kavels in de Wieringermeer op 1 november 1937 kreeg hij bedrijf H 33 akte 202 aan de Cultuurweg. Drie jaar eerder was zijn broer Dirk hem al voor gegaan aan de Molenweg B 69. Op 17 januari 1938 huwde hij met mevrouw H.J. Postel en zij betrokken de boerderij met de naam Fletum, genoemd naar het verdwenen familiebezit in de provincie Groningen. In de oorlog maakte Mansholt zich zeer verdienstelijk in het verzet met name de organisatie van illegale transporten van voedsel en wapens voor verzetsgroepen in de randstad onder leiding van A.C. de Graaf. Direct na de bevrijding heeft hij tijdelijk het burgemeesterschap van Wieringermeer op zich genomen tot de terugkeer van burgemeester Loggers. Op 12 juni 1945 werd bekend gemaakt dat Sicco L. Mansholt benoemd was tot Minister van Landbouw. Een der grootsten van de Wieringermeer, die bij ons, voor ons en onder ons heeft mogen wonen en werken heeft afscheid moeten nemen. Onderscheidingen 1958 Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw 1972 Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw 1948 Grootkruis in de Kroonorde van België 1948 Commandeur in de Orde van Verdienste voor de Landbouw (Mérite Agricole) van Frankrijk 1954 Grootofficier in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk 1954 Grootkruis in de Danebrog-Orde van Denemarken en in 1955 - van de Eikenkroon van Luxemburg 1956 Commandeur met het Grootkruis der Orde van de Noordster van Zweden 1957 Grootkruis in de Orde van Verdienste voor de Landbouw van Peru 1962 Grootofficier in de Orde van Verdienste van de Republiek Italië 1963 Grootkruis der Phoenix-Orde van Griekenland 1963 Grootofficier in de Nationale Orde van Senegal 1972 Grootkruis van mei van Argentinië 1973 Grootkruis in de Orde van Verdienste Bondsrepubliek Duitsland en van Leopold (België) 1974 Grootkruis van de Orde van Verdienste van de Italiaanse Republiek 1956 Eredoctor Landbouwhogeschool Wageningen 1960 Eredoctor Landbouwhogeschool Gembloux 1973 Eredoctor Universiteit van Leuven, St.Andrew, Cambridge en Canterbury (zie het boek 17 april het koolzaad bloeide zo mooi goudgeel). - 112 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 6