Wel een typisch en voor de huisvrouw minder aangenaam waren de in het najaar met veel wind plaatshebbende sneeuwen van het zeeasterpluis, hetgeen zich toen soms bij wolken over de vlakte bewoog. Ten zeerste verwonderd heeft mij steeds ook dit, dat men op meerdere, soms ook zeer afgelegen plaatsen en aan een einde afgesloten, aan het andere einde vrij ver (±50 cm.) boven de waterspiegel der tocht uitmondende slooten soms vele z.g.n. stekelbaarsjes aantrof. Nimmer kon ik een verklaring vinden of hooren, hoe deze vischjes zoo spoedig en in zoo'n aantal in deze afgesloten plasjes aanwezig konden zijn. Dit en zooveel ander beschouw ik als het mysterieus leven der natuur, welks mysterie wij hier van zoo nabij mochten aanschouwen. Het was toen reeds dat enkele voortrekkers zich i.d. polder op de ontginningsboerderijen gingen vestigen en het land toen met groote oppervlakten in cultuur gebracht werd, waardoor het oorspronke lijke aspect vrij vlug verdween en langzamerhand de polder in een toestand kwam, waarin reeds velen hem gekend hebben. Noot: Abraham Langereis is geboren op 30 mei 1896 te Anna Paulowna, in 1922 op 10 maart is hij gehuwd met Anna Keppel geboren in 1898, een broer van haar was Piet Keppel van de Klieverweg en een achterneef was Willem Keppel te Midden- meer. Hij is op 4 februari 1950 overleden. Tot besluit. Zoo alles bijeengenomen, trotsch de "Sinty" met zijn imponeerende geluid, naast de bedrijfsboer met zijn trekkende menschen voor zijn egge of zaaimachine, trotsch (allicht wel ondoordachte) uitlatingen en handelingen van personen met gezag, welke mij evenwel tot diep in het hart trofen, achten wij ons toch bijzonder bevoorrecht dat het ons gegeven werd dit alles te mogen beleven. Met dankbaarheid aan Hem, wiens werken zoo ondoorgrondelijk zijn, zullen wij steeds aan dit beleven van dit stukje miniatuur schepping terug denken. aldus Abraham Langereis. 118 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 12