Afb. 8. Type K. Oppervlakte 74 m2.; inhoud 339 m3.; huur 3.80 Architect J. F. Berghoef, Aalsmeer WONINGTYPEN a. Arbeiderswoningen De allereerste twintig gebouwde woningen te Slootdorp waren van een eenigszins grooter type K en L (afbb. 8 en 9), niet zoozeer bedoeld als ar beiderswoningen, dan wel om als reserve of als tijde lijke bewoning voor personeel en huisvesting van eigen diensten te worden benut.De aangebouwde ruime schuur, waarin het privaat is ondergebracht, is van hout opgetrokken. De ligging van het privaat bij type L is minder gewenscht, daar dit niet bin nendoor kan worden bereikt, terwijl de houten schuur daarenboven het bezwaar heeft, dat de waterleiding 's winters bij de geringste vorst bevriest. Vooral in den beginne echter, toen de transportkosten van bouwmaterialen naar den polder bizonder hoog Verklaring bij de volgende plattegronden: B. berging - B.K. badkamer - B.P1. bergplaats - Eetkr. eetkamer - K. keuken - K.K. kelderkast - Kr. kamer - Sl.k. slaapkamer =- W.kr. woon kamer - W.kn. woonkeuken - W.R. waschruimte Afb. 10. Eerste woningen te Slootdorp. Architect J. F. Berghoef, Aalsmeer Afb. 9. Type L. Oppervlakte 62 m2.; inhoud 317 m3.; huur 3.80 Architect J. F. Berghoef, Aalsmeer waren, dwongen de financien zoo goedkoop moge lijk te bouwen, terwijl mede de factor „onbekend heid met den bodem" een woordje meesprak en tot voorzichtigheid maande. Om dezelfde reden is ook de constructie van deze woningen zoo licht moge lijk gemaakt en is b.v. de scheidingsmuur in z.g. spaarverband uitgevoerd en zijn de scheidings wanden op de verdieping van hout gemaakt. Dat niettegenstaande dit alles deze woningen toch duur moesten worden, is begrijpelijk, gezien de omstandigheden, waarin ze werden gebouwd en de vreesachtigheid van de aannemers om zich in den polder te wagen. Een dubbele woning van type K werd als post kantoor ingericht en is nog steeds als zoodanig in gebruik. Afb. n. Arbeiderswoningen te Slootdorp. Architect J. F. Berghoi Aalsmeer - 93 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 9