eerste maten reeds geschreven zijn, die hierbij in den vorm van eenige teekeningen worden voorgespeeld. De cultiveering van den bodem in het Noordelijk deel van den polder is dermate gevorderd, dat de mogelijkheid bestaat in den loop van 1934 het ge wone boerenbedrijf hier te kunnen uitoefenen. Deze streek leent zich het best voor weidebedrijven, waarom het in het voornemen ligt in den loop van dezen zomer een aanvang te maken met het bouwen van een veertigtal complete boerderijen, berekend naar 2 a stuks groot vee, zeven stuks klein vee en een of twee paarden. Deze bedrijven, voorloopig in het bezit van ongeveer 40 h.a. grasland, zullen op den duur aan ongeveer 20 h.a. voldoende heb ben. De mogelijkheid bestaat aldus t.z.t. tusschen deze boerderijen anfere bedrijven te bouwen ter grootte van 20 of 40 h.a. Vier typen zullen voorloopig worden gebouwd (afbb. 44, 45, 46 en 47). Constructief zullen deze boerderijen niet zooveel verschillen van de bestaande bedrijfsgebouwen. Hun uiterlijk zal hiervan echter des te meer af wijken. Vooreerst is aan hun uiterlijk meer een boer- derijvorm gegeven, terwijl voorts de dakbedekking Zal bestaan hetzij uit riet, hetzij uit pannen. De intusschen sterk verlaagde prijzen van beide ma terialen deden vooral de keuze op deze bij uitstek Hollandsche producten vallen, zonder twijfel zeer ten gunste van het toekomstig polderbeeld. DRINKWATERVOORZIENING De drinkwatervoorziening, zoowel voor mensch als voor dier, levert in den polder nogal eenige moeilijkheden op. Waar het om economische rede nen onverantwoord is alle boerderijen op de water leiding aan te sluiten, wordt in de behoefte van drinkwater voorzien door middel van regenwater putten, of door Nortonputten, of ook worden deze wel gecombineerd. De eerste oplossing levert het risico, dat bij een droge periode watergebrek ont staat, doch moet dikwijls noodgedwongen worden toegepast, b.v. omdat in het N.O. deel van den polder geen goed bronwater is aan te boren. In tusschen blijft dit vraagstuk nog voortdurend de aandacht in beslag nemen. BRONGAS Zooals gezegd, zijn slechts de dorpen op het electrisch net aangesloten. Een toevallige om standigheid, die dit gemis eenigszins vergoedt, is dat op verschillende plaatsen brongas gevonden wordt, waarvan natuurlijk een gretig gebruik wordt gemaakt door de bedrijfsboeren. NABESCHOUWING Zooals nu als bekend mag worden aangenomen, berust de verzorging van den geheelen opbouw - 104 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 20