eerd, dus met steenen wanden en een beton-pla- fondconstructie. Daarenboven zijn deze plafonds plaatselijk of over de geheele oppervlakte voorzien van ventilatieopeningen, welke de staldampen door middel van kokers afvoeren naar de buitenlucht. Meerdere stallen hebben voorts een verlichting, die niet wordt verkregen door ramen in de muur, doch door een strook draadglas in de kap. Deze constructie, hoewel esthetisch minder mooi, levert een mooi verlichte stalruimte. WONINGEN Bij de genoemde bedrijfsgebouwen ontbreken nog de woningen, die voor bewoning van den boer bestemd zijn. Gedurende den ontginningstijd be woont de bedrijfsleider een dubbele arbeiders woning, die bij elke schuur gebouwd is. Van deze arbeiderswoningen zijn eenige eenigs- zins afwijkend van het type, dat in de dorpen ge bouwd is (afbb. 37, 38 en 39). Zoo is bij deze typen slechts één toegang naar de woning gemaakt en wel aan de achterzijde en wordt de woonkamer dus steeds door de keuken heen bereikt. Voor een vrij liggende landarbeiderswoning eigent zich dit type goed, terwijl tevens de bouwkosten hier door gedrukt worden. De bouwsom van deze woningen bedraagt ge middeld 2500.-, waarbij ermee rekening dient te worden gehouden dat zij op moeilijk te bereiken bouwplaatsen werden opgericht. De definitieve boerenwoning zal bij deze eerste bedrijfsgebouwen los van de schuur komen te staan, of daaraan zijn verbonden door een lagen ver- bindingsbouw, welke als melkbewaarplaats of spoel keuken gebruikt kan worden. BOERDERIJEN Intusschen is achter het stelsel van enkel be- drijfsschuren een punt gezet en is met den bouw van boerderijen, dat wil in dit geval zeggen, schuren met aangebouwde boerenwoning, een begin ge maakt. Afb. 43. Proefboerderij. Ontwerp Bouwkundige Afdeeling De eerste typen hiervan, die hun voltooiing nade ren, zijn een demonstratie- en een proefboerderij. Deze laatste is gelegen 4 km. ten Zuiden van Wieringerwerf, terwijl de demonstratie-boerderij ligt aan den weg Slootdorp-Nieuwesluis. Dit zullen de eerste gebouwen zijn, welke geheel als boerderij, dus met alle stallen, worden ingericht. De demonstratieboerderij (afbb. 40 en 42) heeft een schuuroppervlakte van 24 X 17 m. met een koestal voor 19 stuks vee en een paardenstal voor twee paar den. De woning, die zich bij een diepte van 5 m. over de geheele breedte van het gebouw uitstrekt, be staat uit een woonkamer, woonkeuken, slaapkamer en bijkeuken op den beganen grond en drie slaap kamers boven. De hoofdconstructies zijn gelijk aan die van de bedrijfsschuren, als dakbedekkingsmateriaal zijn Limburgsche pannen gebezigd. De proefboerderij (afbb. 41 en 43) is van veel grooter afmetingen dan de zooeven genoemde, nl. 36x22 m., waarin een koestal voor 26 stuks vee en een paardenstal voor zes paarden. De woning, die slechts voor een gedeelte den voorgevel van de schuur bedekt, is van bescheiden omvang en heeft behalve een woonkamer en woonkeuken beneden een bijkeuken, en op de verdieping vier slaap kamers. De dakbedekking van de schuur bestaat uit roode golfplaten, die van de woning uit mat-ver- glaasde zwarte pannen. Bij deze boerderij zijn twee dubbele landarbei derswoningen in aanbouw. Voorts zijn nog in aanbouw 11 stuks boerderijen van ongeveer hetzelfde type als de proefboerderij, doch van bescheidener afmetingen, nl. 32X22 m. Dit type boerderij geeft plaats aan 25 stuks vee en zes paarden, terwijl de woningen, evenals de dak bedekkingen, gelijk zijn aan die van het vorige type. Tenslotte eenige toekomstmuziek, waarvan de - 103 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 19