1 iÉEfeitrJ&& 5.39/ .o,M I.7G» s".®~ )l Vt.l?G>lE.-W-t<S IbCï, ^3o MO Afb. 37. Plan voor twee dubbele landarbeiderswoningen. Type D vredigen, doch natuurlijk juist daardoor gijn ge breken heeft. Afb. 34 is een voorbeeld van het eerst gebouwde type (afm. 36x22), terwijl de afbb. 35 en 36 de latei- gebouwde schuren (afm. 32X22) weergeven. CONSTRUCTIE Constructief bezien wijken de schuren wel zeer sterk af van de normale boerderijen en dit om ver schillende redenen. In de eerste plaats om de hier boven genoemde, en vervolgens vanwege de bi- zondere gesteldheid van den bodem. Deze toch is over den geheelen polder zeer verschillend, de bovenlaag wijzigt zich, al naar de ontwatering verder is gevorderd, terwijl geen enkele ervaring hierom ^5---'p-trü' - - Afb. tip. VtiiD iep 1 38. Plan voor een dubbele landarbeiderswoning. Afb. 39. Landbouwschuur met dubbele arbeiderswoning trent bestond. Economische overwegingen waren oorzaak, dat getracht is zoo eenigszins mogelijk geen paalfundeering toe te passen. Hiertoe werd gezocht naar een lichte constructie, overgebracht op afzonderlijke steunpunten en deze werd ge vonden in een ijzerconstructie met houten of I steens-wanden en rood asbestcementgolfplaten dak, een constructie, die daarenboven de meest economische was; pannenbedekking zou b.v. de bouwsom van een schuur met 15% verhoogd hebben. De meeste schuren zijn aldus op staal gebouwd, enkele slechts op paalfundeering. De zetting, mede tengevolge van den klink van den bodem, is bij eerstgenoemde fundeeringen, op den meer kleiachtigen bodem tamelijk groot, doch ge lukkig nogal regelmatig, zoodat zich geen ernstige gevolgen voordoen. Hoewel aanvankelijk de spantconstructie met vier steunpunten werd gebezigd, is reeds spoedig over gegaan tot het driescharnierspant, dus met twee steunpunten. Dit spantype heeft het voordeel, dat een geheel vrije ruimte ontstaat en de boer dus ook geheel vrij is zijn schuurindeeling naar eigen inzicht te regelen. STALLEN In het bizonder zij hier nog de aandacht geves tigd op de constructie der koestallen. Algemeen wordt ingevoerd de Zuid Hollandsche stal, d.w.z. de koeien met de koppen naar binnen gericht, een mestgang achter en een voergang voor de koeien. Deze stallen worden geheel brandvrij geconstru- - 102 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 18