Afb. 3a. Middenstandswoningen gratis drie maanden in kosteloos gebruik afge staan, terwijl mede vanwege het Bedrijf uitvoerige instructies werden verstrekt. De stroomprijs, die bij vastrechttarief ƒ0.05 Per kW. bedraagt, was voor de uren van ioi-14 en 23-7 vastgesteld op 0.02I, zoodat het om van dit tarief te profiteeren noodzakelijk was dat 's middags warm gegeten werd. En dit nu was niet het geval. De arbeiders, die meestal ver van huis te werk gesteld zijn, komen 's middags niet thuis en eten dus 's avonds warm. Vooral dit en nog de factor, dat op bizondere wijze (stapelpannen) en met zorg gekookt behoort te worden, is oorzaak geweest, dat deze werkelijk grootsch opgezette proef helaas op een volkomen mislukking is uitgeloopen. RIOLEERING Iedere woning heeft een rioleeringsstelsel, dat geheel onafhankelijk is van dat van andere percee- len: dit voorkomt burenruzies en heeft het voor deel, dat bij eventueelen verkoop het huis geheel vrij is van erfdienstbaarheden. Het privaat loost door middel van een Ohmsput, gootsteen en hemel water rechtstreeks op de rioleering. In de voor tuinen op de grens van het erf is een controleputje gemetseld, dat het mogelijk maakt de aansluiting onder den weg door te steken. TERREINAFSCHEIDING De terreinafscheiding bestaat uit rondhouten dennen paaltjes met twee draden, waarlangs ligus ter, langs den weg, en els of abeel langs de zij- en achterpaden wordt geplant. Dit geeft de meeste kans, dat in de toekomst een eenvoudige gelijk soortige en niet uit-den-toon-vallende wegbe- grenzing zal behouden blijven. Afb. 33. Postkantoor, Middenmeer. Ontwerp Bouwbureau TECHNISCHE DETAILS De zeer ongelijke samenstelling van den bodem, benevens de belangrijke klink hiervan, bracht de wenschelijkheid naar voren de fundeering van ge wapend beton te maken met een stevig langsver- band. Gekozen werd hiertoe de I-balk, waarvan de flens berekend is op een toe-te-laten gronddruk van 0.4 k.g./c.m.2, terwijl de balk een hoogte kreeg van 4; 0.45 m. met zware wapening. Wat de technische uitvoering der woningen be treft, worde vermeld dat in het woonvertrek, be halve de door de naar buiten draaiende onder- ramen, ook bovenventilatie mogelijk is. Vele ven sterbanken zijn van plavuizen, de schoorsteen mantels met tegels bezet met granitoblad, geschil derde triplexplafonds, granito-aanrechtblad waar boven 3 hoog tegels, de fornuisnis geheel met tegels, prima hang- en sluitwerk, waterclosets, bimsplaten scheidingswanden op de verdieping, kamers op beganen grond behangen, op de verdieping wit gepleisterd, achter de woning een straatje van basaltinetegels, terreinafscheiding rondhouten paal tjes met twee draden waarlangs liguster, abeel of elsbeplanting. Alle buitenmuren van de woning zijn als spouw muur uitgevoerd, de dakbedekking bestaat uit eerste soort rood verbeterde Hollandsche pannen met gevelpannen langs de topgevels. RAAMHORREN Als bizonderheid zij vermeld dat in alle venti- leerende raamopeningen op de verdiepingen losse, dan wel draaibare raamhorren zijn aangebracht. HUURCONTRACT Tet bevordering der nette en zuinige bewoning is in het huurcontract vervat een artikel, dat eenigs- - 100 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 16