Afb. 25. Torenstraat Middenmeer. Ontwerp Bouwbureau Afb. 24. Torenstraat Middenmeer. Ontwerp Bouwbureau voortvloeiden uit de plattelandsche gebruiken en toestanden. 1. De gang is in de woning gewoonlijk op een plaats gelegen, die bizonder geschikt is om bij de woonruimte te trekken, zoodat het de voorkeur verdient, dat tusschen voordeur en woonkamer slechts een portaal overblijft. Dit heeft in onze dorpen des te minder zijn bezwaren, omdat iedere woning „achterom" te bereiken is en het de gewoonte is, dat de achterdeur dienst doet als normale ingang voor het gezin. Daar is immers de fietsen- en klompenbergplaats, daar knapt de man zich op bij thuiskomst van zijn werk en moeder-de-vrouw houdt vóór alles schoon. Bij de tusschenwoning moet, als de voordeurbel gaat, van de keuken uit de kamer worden gepas seerd, doch dit wordt minder bezwaarlijk geacht. Afb. 26. Type D. Oppervlakte 51 m2.; inhoud 256 m3.; huur 3.30 Bouwbureau „De Wieringermeer" Ook dit bezwaar is echter ondervangen bij de eind- woningen type D, waar de voordeur centraal ligt ten opzichte van woonkamer en keuken, terwijl deze laatste toch achter in de woning ligt en dus in de nabijheid van schuurtje en plaatsje. De woonkamers zijn natuurlijk op de zonzijde gelegen. Waar echter aan beide zijden van den weg werd gebouwd, was dit met type B als eerst ont worpen type, niet mogelijk. Hiertoe werd het type A gekozen. Dit type bezit een ruime woon kamer van 20 m'-., welke van voor- tot achtergevel loopt en die zich door het inbouwen van de keuken in de woonkamer bizonder leent tot een eenigs- zins afwijkende, doch o.i. zeer praktische manier van bewonen. Deze kamer toch geeft gelegenheid om een woonhoek en een meer rustige of wel een kinderhoek in te richten, waartoe de weg ge- Afb. 27. Type U. Bouwbureau „De Wieringermeer" - 97 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 13