BE.G.GB VtPDItPINü. BLG GBOND VLPDIE/P1NG Afb. 16. Type E. Oppervlakte 49 m2.; inhoud 240 m3.; huur 3.- Architect J. F. Berghoef, Aalsmeer Afb. 17. Type F. Oppervlakte 51 m2.; inhoud 250 m3.; huur 3.30. Architect J. F. Berghoef, Aalsmeer gewoonte om in de keuken of op hun vroegere plaatsje te eten den arbeiders diep ingeworteld zit, blijkt wel hieruit, dat meermalen is geconstateerd dat dit toch in het keukentje plaats heeft. Zelfs is een geval bekend, dat in het schuurtje gegeten werd! Maar tegen zulke fanatici valt niet op te werken. De typen E en F (afbb. :6 en 17) van deze serie zijn woningen met één (21 m2.), dan wel twee kamers (15.5 en 7.5 m2.) op den beganen grond, een keukentje, een gang met privaat, vrij van de woning gebouwd schuurtje, terwijl op de verdie ping twee of drie slaapkamers zijn gelegen. Bij de één-kamer-benedenwoningen is deze kamer wat lang uitgevallen, doch deze kamer biedt het voor deel, waar de zon bijna den geheelen dag achter staat, èn op de zon, èn aan den weg gelegen te zijn. Dit laatste wordt zeer op prijs gesteld door de bewoners, bijna nog meer dan het eerste. De tweede kamer beneden in het andere type doet, gezien haar ligging aan den weg en haar betrekke lijk groote afmetingen, in de praktijk meestal dienst als „mooie kamer." Het exterieur dezer woningen biedt een vriende lijken, eenigszins royalen aanblik, waartoe vooral de omtimmerde ingangskozijnen medewerken (afb. 18). Van een meer beknopte oplossing zijn de typen G en H voorbeelden (afbb. 19 en 20). Type H heeft, behalve een woonkamer en een keukentje, nog een klein kamertje op den beganen grond, benevens een vrij schuurtje achter de woning, terwijl bij type G dit kamertje plaats heeft gemaakt voor een bergplaats. Deze laatste oplossing is als minimum BEG.GPOND. VEPDIEPING. Afb. 19. Type G. Oppervlakte 40 m2.; inhoud 225 ni3.; huur 2.80 Architecten Hooykaas en Lockhorst, R'dam 18. Arbeiderswoningen, type E en F. Architect J. F. Berghoef, Aalsmeer - 95 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 11