TbEG.GPOND. VEPDIE.PINO. Afb. 12. Type P. Oppervlakte 42 m2.; inhoud 229 m3.; huur 3.20 Architect Wieger Bruin, Amsterdam Afbb. 10 en xi geven het exterieur van deze typen weer. Toen tot den bouw van de eigenlijke arbeiders woningen werd overgegaan, is, ter bereiking van den gewenschten huurprijs en in verband met de nog hooge prijzen van bouwmaterialen in 1931, voor een zeer groot gedeelte van deze typen het woonkeuken- en keuken-nistype (P, 0 en O) (afbb. 12, 13 en 14) gekozen. Dit te gereeder, waar meerdere huishoudkundigen vooral het laatste als het aangewezen type beschouwden. De erva ring heeft geleerd dat de arbeidersvrouw er an ders over denkt: zij wil een afzonderlijke keuken. Het gedachte verkregen voordeel, dat 's winters slechts één kachel gestookt behoefde te worden, die dus èn als kook- èn als verwarmingsbron dienst zou doen, bleek al evenmin werkelijkheid te zijn. De zeer koude dagen gedurende den afgeloopen winter waren oorzaak, dat een algemeen verzoek verscheen om een tweede stookgelegenheid in de woonkeuken te maken, zooals dit in de Noordelijke t>tG. GROND. VEDDlEPING Afb. 13. Type Q. Oppervlakte 36 m2.inhoud 215 m3.; huur 2.90 Architect Wieger Bruin, Amsterdam provinciën ook algemeen gebruikelijk is. Het for nuis staat hier onder de schouw, terwijl de kachel meestal midden in de kamer staat. Afgezien van deze bezwaren, hebben eemge dezer typen toch wel een zekere bekoring. Zoo wordt in het bizonder de aandacht gevestigd op type O, een zeer ondiep, doch breed type met keukennis in de ruime woonkamer. Bij dit type is, in afwijking van alle andere, de gevel opgetrokken tot !.6o m. boven den verdiepingsvloer, zoodat boven ruime slaapkamers ontstaan. Een andere woning, in deze serie van 55 gebouwd, is het type R, dat in de richting gaat, die meer alge meen geliefd is (afb. 15). Juist bij den aanvang van de belangrijke daling der prijzen van bouwmaterialen werd begonnen met den bouw van een serie van 120 arbeiders- en 10 middenstandswoningen. Het keukentje werd bij alle hierbij geprojecteerde typen als een nood zakelijkheid aanvaard, al werd het dan ook door gaans van dusdanige afmetingen gemaakt, dat het juist groot genoeg is om in te koken, enz., doch te beknopt om in te wonen of te eten. Dat vooral de Afb. 15. Type R. Oppervlakte 46 m2.; inhoud 253 m3.; huur 3.30 Afb. 14. Type O. Oppervlakte 43 m2.; inhoud 247 m3.; huur 3.50 Architect Wieger Bruin, Amsterdam VE.PDIE.PING &E.G.GPONO. - 94 -

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1995 | | pagina 10