Vfb. 7. R.K. Kerkje te Middenmeer. Arch. B. J. J. M. Stevens, Haarlem Middenmeer blijkt de meeste aantrekkingskracht te bezitten op den winkeldrijvenden middenstand. Nog bijna wekelijks komen nieuwe aanvragen binnen en het laat zich aanzien dat alleen hierdoor reeds Middenmeer Slootdorp zal voorbijstreven. Het is moeilijk na te gaan welke factoren hierbij een rol spelen, evenmin als het soms mogelijk is te verklaren, hoe een bepaalde straat een drukke en een kalme zijde heeft. Men heeft het te aanvaarden, want met deze neringdoenden betreedt het zoo gewenschte particuliere initiatief, dat een eigen meening heeft, den polder. Dit wil niet zeggen dat het zijn lusten vrij bot kan vieren; er moet leiding gegeven worden op velerlei gebied, doch wat het stedebouwkundig gedeelte betreft, zijn de bewoners het er in het algemeen over eens dat hier iets nieuws tot stand komt, dat mooi kan worden, al begrijpen zij zelf niet langs welke wegen dit te bereiken is. Slechts door eigen voorbeeld en voort durende voorlichting zal de overheid hier ten slotte de openbare meening in goede banen kunnen leiden. kerken Ten behoeve van de betreffende kerkgenoot schappen worden in elk dorp gronden in erfpacht gegeven voor den bouw van een kerk. Deze kerken worden ontworpen en gebouwd door architecten, door de kerkgenootschappen hiertoe aangewezen. De drie gebouwde kerken te Slootdorp zijn van bescheiden omvang, evenals de R. K. Kerk te Middenmeer, die echter meer als tijdelijke kerk bedoeld is. Alle hoekterreinen zijn echter van .zoo- danigen omvang gekozen, dat bouw van een grootere kerk op hetzelfde terrein mogelijk is. Niet alle kerkjes kunnen architectonisch ge slaagd genoemd worden, terwijl ook hun ruime kale omgeving niet ten goede werkt. De beplanting zal hier t.z.t. echter zeker een gunstigen invloed uitoefenen op het bereiken van het architectonisch goed geheel. Het R. K. hulpkerkje te Middenmeer is reeds gesticht en kan zeer goed geslaagd genoemd worden, (afb. 7.). Met den bouw van een Hervormde en Gerefor meerde Kerk te Middenmeer is juist een aanvang gemaakt. Dit worden kerken met ongeveer 350 en 450 zitplaatsen, beide met een toren. Te verwach ten is dat vooral de toren der Hervormde Kerk, welke een hoogte krijgt van 30 m, en die juist komt te staan bij het knooppunt van vier kanalèn, en in de as van verschillende polder- en dorpswegen, een be langrijk hoogtepunt in den polder zal blijken te zijn. woningbouw door het bouwbureau „de wie- ringermeer" Nadat de Directie van den Wieringermeerpolder het benoodigde aantal woningen voor de eerst te bouwen kern, Slootdorp, had vastgesteld, kon met den bouw hiervan een aanvang gemaakt worden. „Ongeveer honderd arbeiderswoningen en een paar middenstandswoningen" luidde de opdracht, waarmede tevens de grondslag werd gelegd voor een dorp. Aan de deskundigen nu de keus van de typen, ligging, architectuur en wat al meer bij zulke op drachten komt kijken. Toch golden hier nog wel bizondere factoren, die belangrijk zwaarder wogen in een geval als het onderhavige, dan zij dit in .andere gevallen zouden doen. De keus van de ge volgde architectuurrichting alleen reeds bepaalde het beeld van de dorpen. Wat zou hier een pracht van een gelegenheid zijn geweest voor een der moderne „ismen" om zich in haar vollen omvang te ontplooien en wat zullen de aanhangers van deze richtingen het betreuren dat het gebouwde zoo weinig in de „nieuwe banen" gaat. Huizen met een ouderwetsche Hollandsche kap met pannen zijn gebouwd; van baksteen, doodge woon gevoegd zijn de gevels; van hout de ramen. Gewone Hollandsche huizen dus mèt hun fouten (al is getracht deze tot een minimum te beperken), doch ook mèt hun goede zijden en van doeltreffende materialen, zijn gebouwd. Het ontwerpen der woningen geschiedt óf wel door eigen dienst, óf wel door particuliere architec ten. De uitvoering der werken berust uitsluitend bij den eigen dienst. De praktijk heeft uitgewezen dat dit zeer vele voordeelen biedt. Het is nu, dank zij de eenhoofdige leiding, zonder bezwaar mogelijk het toezicht door bepaald personeel zoowel op werken van het Bouwbureau, als van de Bouw kundige afdeeling (schoolbouw, rioleering, boer- derijbouw, enz.) gelijktijdig te doen plaats hebben. pag. 8 5

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 28