W t i Afb. 5. Particuliere bouw, Middenmeer verblijf van menschen gedurende den nacht, moeten de raamkozijnen zoodanig zijn ingericht, dat daarin bij geopenden stand van het raam een gaasbe scherming tegen het binnendringen van muggen kan worden aangebracht. Dat de doorvoering van deze Voorschriften niet geheel zonder wrijvingen zou plaats hebben, was te voorzien. De reflectanten naar bouwterrein zijn in het algemeen dorpsbewoners, die hun lijf timmerman opdracht geven een plannetje te maken. Wat de resultaten hiervan zijn, blijkt uit de inge komen bouwaanvragen, die op een kleine ten toonstelling werden samengebracht, dat den aan blik van een waar teekeningenkerkhof gaf. Som tijds gelukt het den erfpachter in spe te overtuigen dat het inroepen van de medewerking van een bekwaam architect hem zeer veel moeite, tijd en zelfs geld zou besparen. Meermalen echter blijven deze pogingen vruchteloos en na weken-, soms maandenlange besprekingen is eindelijk een plan geboren, dat voor uitvoering in aan merking kan komen. De afbeeldingen 5 en 6 laten zien wat op esthetisch gebied gepresteerd is; de resultaten zijn niet in verhouding tot de inspan ning, die er aan ten koste is gelegd, al kan dan niet van een teleurstelling over het bereikte gesproken worden. ANIMO TOT VESTIGING De animo om zich in den polder te vestigen is over het algemeen niet tegengevallen, zelfs heeft hij de verwachtingen overtroffen. De huidige conjunc tuur spreekt hierin wellicht een woordje mee, niettemin behoort er toch een zekere durf toe om in nog zoo schaarsch bevolkte omgeving een eigen woning te bouwen en dus niet alleen in figuurlijken, doch ook in letterlijken zin van den grond af aan te beginnen met een zaak. Vooral dient hierbij in het oog gehouden te worden dat te verwachten was, Afb. 6. Particuliere bouw, Slootdorp dat de in de randgemeenten gevestigde winkeliers Zouden trachten de bevolking per auto van het noodige te voorzien en dat er dus geen sprake zou zijn van een monopolie der polderwinkeliers. Ter demonstratie hiervan diene dat de gezamenlijke Medembliksche winkeliers een autobus laten rijden, welke gratis vervoer waarborgt, indien te Medem- blik voor een bepaald bedrag wordt ingekocht, ter controle waarvan een bonnenstelsel is ingevoerd. En hoe hevig de onderlinge concurrencie van de winkeliers uit de randgemeenten in den polder wel is, wordt duidelijk, als men weet dat levensmiddelen als b.v. vleesch en brood door dezelfde winkeliers goedkooper in den polder dan in hun eigen ge meenten verkocht wordt. Dat deze moordende concurrenciestrijd echter niet van langen duur kan zijn, is te verwachten. Langzaam maar zeker zal de zakendrijvende Wie- ringermeerbewoner de overhand krijgen; dit neemt intusschen niet weg dat hij dit slechts door hard werken zal kunnen bereiken. Zooals gezegd, zijn het in hoofdzaak neringdoen den, die zich in den nieuwen polder vestigen. De allereerste aanvragen betroffen een café, een bakkerij en een kruidenierszaak, dus drie wel hoogst nood zakelijke bedrijven, de eerste ten gerieve van het verkeer, de beide laatste voor de bewoners. Spoedig kwamen ook andere neringen opdagen en heden zijn in bedrijf of in voorbereiding: te Slootdorp: een café, bakkerij, rijwielzaak, kruidenierswinkel, zuivelwinkel, twee timmerzaken schilderszaak, kappers- en manufacturenwinkel. te Middenmeer: een café, twee bakkerijen, twee garages, timmermanswerkplaats, schilder, twee kruidenierszaken, zuivelzaak, houthandel, manufacturen, brandstoffenhandel, kapperszaak, drogistwinkel, radio- centrale en electrische artikelen, slagerij, sigarenwinkel, boek- en papierhandel, schoenmakerij, wagenmakerij. pag. 8 4

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 27