School te Middenmeer. Arch. Thunnissen en Hendricks, 's Gravenhage tijdig zijn intrede in den polder. Voorloopig diende een kamertje in de cantine te Slootdorp als kantoor, doch de eerste definitieve woning aldaar werd ingericht als postkantoor, terwijl te Middenmeer een speciaal gebouwtje voor deze diensten werd opgetrokken. Het telefoonnet, hoewel tijdelijk in bovengrond- sche uitvoering, zal spoedig gekabeld worden, evenals de radiodistributie, die ook reeds op een plaatsje in den grond beslag heeft gelegd. BRANDWEER Behalve de waterleiding, die in de dorpen als brandbluschapparaat dienst kan doen, is te Sloot- dorp een motorspuit aanwezig, die bij ernstigen brand in of buiten het dorp hulp kan verleenen. SCHOLEN Te Slootdorp en Middenmeer werd een school met gymnastiekgebouw gebouwd. De scholen zijn vierklassig met hoofdonderwijzers kamer en voorzien van centrale verwarming. Ze zijn zeer sober, doch soliede in uitvoering, terwijl er naar gestreefd is hun architectuur zonder eenige pretentie te doen zijn. De lokalen zijn 7.50X7.50 m. en geschikt voor 48, zoo noodig 52 leerlingen. De meubileering, als borden, kasten, enz. is 'geheel in staal gekozen, waardoor het hinderlijke krimpen voorkomen is. In de onmiddellijke omgeving van de scholen .is gelegenheid voor het aanleggen van school tuintjes. De gymnastieklokalen zijn geplaatst op de sport terreinen, welke hierdoor beter geschikt zijn ge worden om door eventueel meerdere scholen te worden gebruikt. De lokalen hebben een afmeting van 9.00 X 18.00 m. In de bedoeling ligt deze loka len tevens te doen gebruiken als vergader- en cursus lokalen. Met het oog daarop kunnen zij lichtdicht worden afgesloten en bezitten zij een bioscoopcabine en een ruime vestibule. De gebouwen te Slootdorp werden ontworpen door de architecten Hooykaas Lockhorst, Rotter dam, en die te Middenmeer door de architecten Thunnissen Hendricks te 's Gravenhage (afb. 4), in samenwerking met de bouwkundige afdeeling van de Directie, welke laatste ook de uitvoering leidde. De bouwkosten zijn, zonder architectenhonora rium, doch inclusief centrale verwarming: Slootdorpschool 24.000.- gymnastiek-gebouw 13.000.- Middenmeer: school 19.500.- gymnastiek-gebouw 14.000.- DE UITGIFTE VAN GRONDEN IN ERFPACHT EN DE ERF- PACHTSVOORWAARDEN Zooals in het eerste artikel werd medegedeeld, geschiedt de uitgifte van gronden ten behoeve van woningbouw e.d. in de dorpen volgens het stelsel van erfpacht. Dit uitgeven van gronden heeft plaats al naar den aard van het bedrijf of de nering, welke op het terrein gevestigd zal worden en geschiedt in den regel in volgorde van de ligging der perceelen. De soort van bebouwing en goothoogte wordt, voorloopig althans, voor iedere straat afzonderlijk vastgesteld. Urgent is dit vraagstuk ten opzichte van den particulieren bouw niet, daar deze zich beperkt tot slechts enkele straten, terwijl voor den woningbouw de bouwwijze door den eigen dienst wordt vastgesteld. Nu beperken de erfpachters zich slechts tot.bepaalde categorieën van menschen, n.1. winkeliers e.d. Ze trachten in den polder een bestaan te vinden, zijn in het algemeen niet zeer kapitaal krachtig en het is vanzelfsprekend dat zij zoo eenvoudig mogelijk willen beginnen en dus zoo smal mogelijk bouwterrein wenschen. Niet alleen is dit te billijken, doch daarenboven werd dit wel gewenscht geacht, omdat hierdoor een meer geslo ten bebouwing zal ontstaan. Deze wensch en de algemeene behoefte aan een uitrit langs het huis bepaalden als vanzelf de breedte van het uit te geven perceel. Om nog grootere geslotenheid in de hand te werken en de gevaarlijke uitritten tusschen de huizen te missen, werd te Middenmeer achter een winkelstraat een parallelweg geprojecteerd en worden hier uitritten aan de voorzijde niet toege staan. DE ERFPACHTSVOORWAARDEN De erfpachtsvoorwaarden bevatten, behalve de gebruikelijke administratieve en andere bepalingen, een artikel, dat luidt

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 25