gemaakt behoorde te worden, in verband mét de komst van de eerste bewoners, werd besloten aanvankelijk over te gaan tot den bouw van drie van de dertien geprojecteerde dorpen. Drie grootere dorpen toch zouden een beter en meer economische outillage op allerlei gebied kunnen verkrijgen en spoediger een beter bewoonbare gemeenschap kunnen vormen dan meerdere kleinere. Men denke slechts aan scholen, kerken, winkels, enz. Vanzelfsprekend kwamen hiervoor in aanmerking de in een driehoek midden in den polder gepro jecteerde dorpen, alle gelegen op knooppunten van de belangrijkste verkeerswegen, zoowel te water als te land, n.1. Slootdorp, Middenmeer en Wieringerwerf of zooals ze genoemd werden op dat tijdstip: Sluis I, Sluis III en Sluis IV, naar de nummering der sluizen die ter plaatse werden of zouden worden gebouwd. Slootdorp kwam het eerst voor uitvoering in aanmerking en 6 Februari 1931 had de eerste besteding van woningen plaats. De waterbouw kundige verzorging werd spoedig hierna ter hand genomen; meerdere bestedingen volgden, school en kerken, zoomede particuliere bouw vroegen weldra hun plaats en ongeveer September 1932 was Slootdorp een dorp, bewoond door ruim hon derd gezinnen en „voorzien van alle ge makken". In den zomer van 1931 werd de rioleering te Middenmeer reeds gelegd en begin 1932 werd met den bouw van woningen aangevangen. Ook hier verrees een kerk, een school en bleef het particulier initiatief van den verzorgenden middenstand niet ten achter, zoodat bij de massa-intrek in April 1933, ook deze bewoners het meest maatschappelijk noodige in hun onmiddellijke nabijheid vonden. Intusschen wordt in dit dorp nog druk door parti culieren en door het Bouwbureau gebouwd, doch te verwachten is dat na zes maanden wat meer rust in de bouwnijverheid zal aanbreken. De voorbereidingen van den opbouw van het derde dorp zijn inmiddels in een vergevorderd stadium gekomen en het ligt in de bedoeling met de uitvoering in Mei 1934 een aanvang te maken. OPPERVLAKTE DER DORPEN De dorpen, zooals deze op heden zijn aangelegd en omsloten zijn door een kavelsloot, hebben een oppervlakte, welke d: 4° h.a. voor Middenmeer en 35 h.a. voor Slootdorp bedraagt; zij bieden gelegenheid tot het bouwen van 400 resp. 350 woningen. Te verwachten valt dat dit voor Slootdorp voldoende zal zijn om in de behoefte van jaren te voorzien. Want hoewel het nog zeer moeilijk is te pag. 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 21