GESCHIEDENIS VAN STAATSLANDBOUWBEDRIJVEN IN DE WIERINGERMEER d.w.z. door de Staat der Nederlanden voor eigen rekening geëx ploiteerde agrarische bedrijven in de in 1932 drooggevallen lste Zuiderzeepolder van 20.000 ha. De overheid lees gemeenschap had de kosten van inpoldering, dijkenbouw, gemalen en kanalen baggeren, sloten graven en verka velen voor de volle 100% gedragen dus de polder was eigenlijk nationaal bezit. De toenmalige S.D.A.P. was, gezien hun devies vóór Staatsex ploitatie van de nieuwe polder. Hiervoor was (m.i. terecht) geen meerderheid te vinden in het parlement en om toen eniger mate tegemoet te komen aan de wens van de socialisten (tegen woordig zou men het een convenant noemen) werd een overeenkomst gesloten om 1000 ha=ongeveer 5% van de totale oppervlakte in blijvende Staatsexploitatie te houden. De eerste Staatsbedrijven waren gelegen aan de Alkmaarseweg (grote akkerbouwbedrijven Eén was erbij van 97 ha., is later ook gesplitst. Dat waren dus de bedrijven C 34 en C 36. Dan nog 2 akkerbouwbedrij ven aan de Ulkeweg plus 2 akkerbouwbedrij ven in Sectie K nl. K8 en K10. In totaal zijn zij de Staat in exploitatie geweest 36 bedrijven tot een totale oppervlakte van 1000 ha. De laatste zijn in exploitatie genomen in 1941. In Sectie E, Schelpenbolweg (laatste gedeelte over de brug, dus voorbij de den Oeverseweg) 3 aanvankelijk zuiver weidebedrijvenlater gemengd. Aan de Zuidwestelijke kant van de Schelpenbolweg (lste gedeelte vanaf de Friese weg tot aan de den Oeverseweg) 6 ge mengde bedrijven (2 a 36 ha. en 4 van 18 ha.) aan de N.O.-kant van de Wierweg (lste deel vanaf Friesche weg) 2 bedrijven ge mengd van 36 ha. plus 3 gemengd van 18 ha. en 1 gemengd bedrijf van 36 ha. aan de Zuid-West kant van de Wierweg (F 56). Dan nog 12 gemengde bedrijfjes van 10 ha. (8 aan de Robbenoord- weg, 4 aan de Oom Keesweg) 1 gemengd bedrijf eveneens aan de Robbenoordweg Sectie J 9 plus 2 akkerbouwbedrij ven aan de Robbe- noordweg (J 8 en J 35). In totaal was er 1 maart 1941 1000 ha. verdeeld over 36 bedrijfjes en bedrijven in Staatsexploitatie. De opzet van de bedrijven was zuiver commercieel. Men hoopte aan de financiële uitkomst van deze Staatsexploitatie enige houvast te kunnen ontlenen voor de pachtprijs voor de pachters in de Wieringermeer Er werden op al deze 36 boerderijen bedrijfsleiders aangenomen. Deze werden, na een zeer minutieuze screening, uit honderden sollicitanten benoemd en kregen na een proeftijd de status van Rijksambtenaar met recht op overheidspensioen na hun 65ste. Je zou zo denken dat dit zuiver agrarisch gebeuren ressorteerde onder het departement van Landbouw maar dit was niet het geval. Departement van Financien bekostigde dit alles en de hele nieuwe polder ressorteerde onder de Dienst der Domeinen van dit Depar tement van Financien. De Dienst der Domeinen wordt vertegenwoor digd door de Rentmeester. De dagelijkse leiding van de Staats- landbouwbedrijven berust bij een landbouwkundig ingenieur, afge studeerd in Wageningen. De administratie wordt centraal gevoerd ten DomeinkantoreWel moeten de bedrijfsleiders in zgn. loon- boeken dagelijks bijhouden wie wat heeft gedaan! Vermeld met naam en toenaam van bedrijfsleider en eventuele medewerkers. De 10 ha. bedrijfjes, moesten uiteraard, gezien de oppervlakte, door de bedrijfsleider zelf gerund worden, maar ook daar moest wel vermeld worden wat men, wanneer gedaan had. pag71

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 14