5LOOTDOÈP VI til I NO IDMttB PÖTdTI" IVEHKUOWQ GEDOUVD «ff TDCEOfllTlif BtBOUVdlKi VIEPIMdCPWEratXOtCTlE Wieringermeer-Slootdorp bouwen daaraan alleen door straffe maatregelen en financieele offers kan worden verhinderd; te meer omdat omvoeren vaak een omweg beteekent, en dat verder een ligging ter zijde iets saais en gedwongens krijgt; saai ook voor de auto-bestuur ders, die wel graag doorjakkeren, maar toch een enkele maal ook wel eens een mooie dorpskom willen doorrijden (tegenstelling is het merg van alle genot); en dat eindelijk voor het verkeer van autobussen en landbouwwagens het naaste dorp ook veelal het doel van de reis is wanneer we dit alles in de weegschaal werpen, dan kan misschien met eenige grootmoedigheid door de vingers worden gezien dat door mij niet overal strikt aan dit programma-punt is vastgehouden. En nu volgt nog een bekentenis; voor enkele ondergeschikte dorpen is het lint-bebouwings systeem gekozen, niet om geweld te doen aan de inzichten van beleidvolle menschen, maar juist om geweld te vermijden tegenover een natuurlijke groeineiging van toekomstige nederzettingen. Er zijn in ons land tallooze voortreffelijke lint-dorpen, juist omdat het een beeld is van de natuur van hun ontstaan. De lintbebouwing, waartegen het gezond oordeel van onzen tijd zich verzet, is er een van geheel anderen aard; het is gericht tegen dat fatale leeglekken van onze steden, ten nadeele van alles en van ieder behalve dan een enkelen grondspeculant. Aan de toegangen tot de groote steden, in dicht bevolkte streken, is lintbebouwing een plaag; maar aan de uiteinden van de beschaving behoort ze thuis. Het programma voor de dorpen was eenvoudig en zelfs eenigszins onbestemd; het was bij het opmaken al te verwachten dat zich bij uitvoering gezichtspunten zouden openen, die vooraf niet konden worden voorzien; juist omdat er nog niets bestond, en omdat het vrij lang duren kan voordat van sommige dorpjes de eerste steen zal worden gelegd; meer nog, het is twijfelachtig of alle eenmaal tot stand zullen komen. De wijze, waarop de Wieringermeer-directie te werk gaat, is deze, dat ze liever enkele eenigszins volwaardige neder zettingen sticht, dan aan alle dorpen van den aanvang af te beginnen. Totnutoe zijn dan ook alleen de dorpen Slootdorp (L of Sluis I) en Middenmeer (M of Sluis III) onder handen. Deze hebben nu ook in uitvoering al verschil lende veranderingen ondergaan; de ontwerpen hebben dus iets van een plan voor een veldtocht, dat te voren wel uitgewerkt behoort gereed te liggen, maar dat in uitvoering naar omstandig heden gewijzigd kan worden. Een sprekend voorbeeld hiervan is het polder centrum (thans Wieringerwerf). Het oorspronkelijke plan, hier in vogelvlucht afgebeeld, is verlaten, en vervangen door een ander plan, waarbij voorloopig (vrijwel) alleen westzijds van den hoofdverkeersweg zal gebouwd worden; eerst wanneer al deze grond is bebouwd en de trek erheen zich blijft voortzetten, zal aan de over zijde (op den veen-rijkeren bodem) met bouwen worden begonnen. Bij het opmaken van het nieuwe plan zie afbeelding is rekening gehouden met een in pag. 52

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 8