De Wieringermeer droog MIDDENMEER op de FILM Op 24 februari j.1. is tijdens de vergadering van het Genootschap een film vertoond die in de zomer van 1966 is opgenomen. Het verleden herleefde en dat was in de zaal goed te merken. Vele honderden Middenmeerders waren te zien in hun dagelijkse arbeid. Een stukje nostalgie. Vele bekenden van achtentwintig jaar geleden liepen over het grootbeeld de zaal binnen. Ramenlappende huisvrouwen, uitgaande en spelende schooljeugd, spelende en zwemmende kinderen achter de lagere school, werkende mensen bij hun zaak, slapende baby's, kaartende ouden van dagen en dan niet te vergeten een optocht van de Wieringermeerruitersvan leden van Turnlust en de accordeonvereniging, en het brandweerteam van Middenmeer. De heer Cees Meeuwsen heeft de film van commentaar voorzien. Een avond om niet snel te vergeten, voor herhaling vatbaar voor de andere dorpen INUNDATIE van de Wieringermeer op 17 april 1945 Op 17 april 1995 is het 50 jaar geleden dat de Wieringermeer door de Duitsers onderwater werd ge zet. Dat heeft voor alle bewoners van toen een grote stempel achter gelaten. Er leven nu nog vele mensen die het daadwerkelijk heb ben meegemaakt. Veel materiaal van deze gebeurtenis moet onder de bevolking zijn, te denken valt aan kranten van die tijd, foto's maar ook de vele verhalen die in de hoofden van vele mensen zit ten. Ter nagedachtenis van de onderwa terzetting willen wij een specia le kroniek maken van deze gebeur tenis voor nu en voor onze kinde ren. Help ons aan materiaal in welke zin dan ook, uw krijgt al uw ma teriaal weer terug. Wilt u, wat u in uw hoofd nog heeft graag vertellen dan zorgen er voor dat het op papier komt. Reageer direct daar het veel tijd kost om dit soort zaken te rege len. De redactieleden wachten op u. 10.U. Herdenking van 11 December 1945 I -(Van een medewerker). f Als eerste der Zuiderzeepolders viel de Wieringermeer na zes maanden on onderbroken bemaling door de gema len Lely en Leemans op 21 Augustus 1930 droog. Met zijn oppervlakte van 20.000 h.a., -waarvan 18000 bunders cultuurgrond, vormde de polder een gewaardeerde uitbreiding van het landbouw-areaal ^yan ons land. Er werden drie dorpen gesticht, Slootdorp in 1931, Middenmeer in 1933 en Wieringerwerf in 1936. Het aantal Inwoners bedroeg op 1 Januari 1945 ^ongeveer;7000. Nauwelijks drie wekén voor de capi tulatie ,,op 17 April 1945 werd de Wie- ringermëerdijk even ten Noorden van de Oude Zeug door de Duitsers opgeblazen. Door twee grote gaten, resp. 200 en 160 m breed, stortten zich 700 millioen m3 water uit over het vruchtbare polder land, waarii het koolzaad juist in bloei stond.-; H Wieringerwerf stond 's avonds al een meter in net water, 48 uur later was de polder „vol". Er stond gemiddeld 33% Bneter water op het maaiveld en op ae laagste plaatsen zelfs 5 meter. Wat in 15 jaar pionierswerk was opgebouwd, was •na tweemaal 24 uren een beeld der ver- 'nleling. Enorme schade werd aangericht 400 boerderijen werden totaal verwoest of zwaar beschadigd; de drie dorpen door de hevige stormen van enkele dagen na dien totaal verzwolgen. Er werden 1000 woningen, 26 woonwinkelhuizen, 32 grote bedrijfsgebouwen, meest graan- pakhuizen, 2 kerken, 7 scholen en 7 andere gebouwen totaal vernield, 29 woningen zwaar beschadigd, evenals 22 woonwinkelhuizen, 21 grote bedrijfsge bouwen, 7 kerken en tal van andere ge bouwen. - De bewoners, enige uren te voren ge waarschuwd, hadden in overhaaste vlucht veel van hun eigendommen achtergela ten. Dit werd een prooi der golven of door de vijand geroofd. Na de bevrijding begon men terstond met grote voortvarendheid aan het her stel van de Wieringermeerdijk. Op 5 Augustus werd het dijkgat gesloten en op 9 Augustus kon de dijkgraaf ir. A. Ovinge des middags om 2 uur de beide gemalen in werking stellen. Deze hebben dag en nacht doorgedraaid, later geassis teerd door zes grote Werkspoorgemalen en 5 Amerikaanse pompen, alsmede door de bemaling van De Vier Noorder Kog gen. Precies 4 maanden nadien, op 11 De cember 1945, viel de Wieringermeer ten tweeden maie droog. Terstond togen de her- en derwaarts verspreide bewoners weer aan het werk, ondanks gemis aan bedrijfsgebouwen (een schuilkeet was een luxe in het onher bergzame modderoord) en de bijna on overkomelijke moeilijkheden. Deson danks heeft de Wieringermeer in 1946 toen de polder nog geen jaar droog was, weer een volledige oogst geleverd. Behalve op landbouwkundig gebied is Inmiddels reeds een belangrijk gedeelte weer opgebouwd. Zo werd minder zware schade aan 100 boerderijen, 150 wonin gen en tal van pakhuizen en de Beurs hersteld, evenals zware schade aan 130 andere boerderijen, werden 3 kerken hersteld, 3 nieuwe 3cholen gebouwd, evenals 110 definitieve woningen en 400 noodwoningen, 300 nieuwe definitieve woningen, 66 boerderijen, 2 kerken en 3 scholen zijn in gevorderde staat van aanbouw. De middenstand, die het zwaar te verantwoorden heeft, kan nog slechts sporadisch tot bouwen komen. Twee derde deel der bevolking woont thans, grotendeels, in noodwoningen, weer in de polder. Doch de overheid en de boeren, de aannemers, de arbeiders, de ambtenaren jn anderen volgen dè spreuk op het ftandbeeld te WieringerwerfHier werd jen toekomst geboren, bouwt voort. In jen bijeenkomst in de Beurs te Midden neer zal de z.g. polderdag feestelijk worden gevierd. De Kroniek van het Genootschap van de Geschiedenis van Wieringermeer 23

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1994 | | pagina 3