4Voorts is het bestuur op schriftelijk verzoek van tenmin ste een zodanig aantal leden als bevoegd is tot het uit brengen van één/tiende gedeelte der stemmen, verplicht tot het bijeenroepen van een algemene vergadering op een ter mijn van niet langer dan vier weken. Indien aan het verzoek binnen veertien dagen geen gevolg wordt gegeven, kunnen de verzoekers zelf tot die bijeen roeping overgaan door oproeping overeenkomstig artikel 20 of bij advertentie in tenminste één, ter plaatse waar de vereniging gevestigd is, veel gelezen dag- of weekblad. Toegang en stemrecht. Artikel 17 1Toegang tot de algemene vergadering hebben alle leden van de vereniging, het bestuurslid dat geen lid van de vereni ging is, alle aspirantleden en alle donateurs. Geen toe gang hebben geschorste leden en geschorste bestuursleden. - 2Over toelating van andere dan de in lid 1 bedoelde perso nen, beslist de algemene vergadering. 3. Ieder lid van de vereniging, dat niet geschorst is, heeft één stem. Het bestuurslid, dat geen lid van de vereniging is, heeft een raadgevende stem. 4. Een lid kan zijn stem door een schriftelijk daartoe ge machtigd ander lid uitbrengen. Een lid kan echter slechts -mede- als gemachtigde van één ander lid zijn stem uitbrengen. Voorzitterschap - Notulen. Artikel 18. 1De algemene vergaderingen worden geleid door de voorzitter van de vereniging of zijn plaatsvervanger. Ontbreken de voorzitter en zijn plaatsvervanger, dan treedt één der an dere bestuursleden -door het bestuur aan te wijzen- als voorzitter op. Wordt ook op deze wijze niet in het voor zitterschap voorzien, dan voorziet de vergadering daarin zelve. 2Van het verhandelde in elke vergadering worden door de se cretaris of een ander door de voorzitter daartoe aangewe zen persoon notulen gemaakt, die door de voorzitter en de notulist worden vastgesteld en ondertekend. Zij die de vergadering bijeenroepen kunnen een notarieel proces-ver baal van het verhandelde doen opmaken. De inhoud van de notulen of van het proces-verbaal wordt ter kennis van de leden gebracht. Besluitvorming van de algemene vergadering. Artikel 19. 1Het ter algemene vergadering uitgesproken oordeel van de voorzitter, dat door de vergadering een besluit is geno men, is beslissend. Hetzelfde geldt voor de inhoud van een genomen besluit, voorzover gestemd werd over een niet schriftelijk vastge legd voorstel 2. Wordt echter onmiddellijk na het uitspreken van het in het eerste lid bedoeld oordeel de juistheid daarvan betwist, dan vindt een nieuwe stemming plaats, wanneer de meerder heid der vergadering of, indien de oorspronkelijke stem ming niet hoofdelijk of schriftelijk geschiedde, een stem gerechtigde aanwezige dit verlangt. Door deze nieuwe stem ming vervallen de rechtsgevolgen van de oorspronkelijke stemming. 3. Voorzover de statuten of de wet niet anders bepalen, wor den alle besluiten van de algemene vergadering genomen met volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen. 4. Blanco stemmen worden beschouwd als niet te zijn uitge bracht. 5. Indien bij een verkiezing van personen niemand de vol strekte meerderheid heeft verkregen, heeft een tweede stemming, of, ingeval van een bindende voordracht, een tweede stemming tussen de voorgedragen kandidaten plaats- Heeft alsdan weder niemand de volstrekte meerderheid ver kregen, dan vinden herstemmingen plaats, totdat hetzij één persoon de volstrekte meerderheid heeft verkregen, hetzij tussen twee personen, is gestemd en de stemmen staken. Bij gemelde herstemmingen (waaronder niet is begrepen de tweede stemming) wordt telkens gestemd tussen de personen, op wie bij de voorafgaande stemming is gestemd, evenwel uitgezonderd de persoon, op wie bij die voorafgaande stem ming het geringste aantal stemmen is uitgebracht. Is bij die voorafgaande stemming het geringste aantal stemmen op meer dan één persoon uitgebracht, dan wordt door loting uitgemaakt, op wie van die personen bij de nieuwe stemming geen stemmen meer kunnen worden uitge bracht In geval bij een stemming tussen twee personen de stemmen staken, beslist het lot wie van beiden is gekozen. 6. Indien de stemmen staken over een voorstel, niet rakende verkiezing van personen, dan is het verworpen. 7. Stemmingen over zaken geschieden mondeling, tenzij de voorzitter een schriftelijke stemming gewenst acht of één der stemgerechtigde aanwezigen zulks voor de stemming ver langt. Stemmingen over personen geschieden schriftelijk. 8. Een éénstemmig besluit van alle leden, ook al zijn deze niet in een vergadering bijeen, heeft, mits met voorkennis van het bestuur genomen, dezelfde kracht als een besluit van de algemene vergadering. 9. Zolang in een algemene vergadering alle leden aanwezig of vertegenwoordigd zijn, kunnen geldige besluiten worden ge nomen, mits met algemene stemmen, omtrent alle aan de orde komende onderwerpen, behoudens een voorstel tot statuten wijziging of tot ontbinding, ook al heeft geen oproeping plaats gehad of is deze niet op de voorgeschreven wijze geschied of is enig ander voorschrift omtrent het oproepen en houden van vergaderingen of een daarmee verband houden de formaliteit niet in acht genomen. Biieenroeoina algemene vergadering. Artikel 20. 1. De algemene vergaderingen worden bijeengeroepen door het bestuur. De oproeping geschiedt schriftelijk aan de adressen van de leden, volgens het ledenregister bedoeld in artikel 4. De termijn voor de oproeping bedraagt tenminste zeven da gen.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1993 | | pagina 28