58 Wat weet je zelf nog te herinneren van die tijd? “Vooral dat grommende geluid van de bommenwerpers. Dan durfde ik bijna niet naar bed. Ik had twee keer een brandend vliegtuig naar beneden zien komen, ook die achter bij Dijkman naar beneden is gestort. Onze Kees is daar nog gaan kijken, hij heeft de lichamen zien liggen, dat had hij nooit moeten doen, hij heeft er veel last van gehad. Zo was er ook een beschieting geweest bij de familie Admiraal aan het Stet. Hun dochter Sjaan zei tegen mij: “Wil je het even zien?” Je zag de kogelgaten in de muren en in de zolderplanken naast het bed waar de jongens sliepen. Niemand was geraakt, goddank. Maar ik werd er erg bang van. Mijn vader had aan de Middenweg een stuk land, Het Plaatje. Daar had je van dat mooie witte zand, waar je zo lekker in kon spelen. Ria en ik waren daar aan het spelen, mijn vader en Jaap Bakkum waren op het land bezig. Vlakbij, op de Rijksstraatweg, begon toen het schieten waarbij mevrouw Haanstra is omgekomen. Mijn vader trok met een vaart Ria de greppel in en ging boven op haar liggen om haar te beschermen, Jaap Bakkum ging boven op mij liggen, dat was allemaal heel eng hoor!” Zat jij in de oorlog al op school? “Ja, eerst op de kleuterschool, vanaf mijn 3e jaar, 3 jaar lang en daarna de lagere school. Van de kleuterschool weet ik nog dat we altijd een schortje droegen, ik had zo'n schortje met grote zakken aan de voorkant. Met mijn verjaardag had ik daar snoepjes in om rond te delen. Nou ja, snoepjes, ik vond ze hartstikke vies! Ze smaakten naar meel. Maar mijn broertjes wilden ze wel hebben. Ook weet ik nog dat er van die oude beschreven schriften werden gebruikt voor vouwblaadjes. We hadden in de klas één puzzel, dat was een oude ansichtkaart in stukjes geknipt, wat natuurlijk zo uit elkaar viel. Ik heb nooit de kans gekregen om hem te maken. De school was telkens ergens anders, de eerste keer bij Cor Zomerdijk achter in de schuur, daar was de plee ook. Daarna was de

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 59