Mijnheer de Redacteur, 46 Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen. Dat niet iedereen gerust was op een goede afloop van de onlusten blijkt wel uit onderstaand ingezonden stuk in Ons Blad, katholiek nieuwsblad voor N-H van 21 augustus 1920: WEEST WAAKZAAM Het is m.i. voor geen tegenspraak vatbaar, dat in onze dagen duidelijk blijkt hoe weinig de meeste menschen nog begrijpen van het doel van de burgerwacht. Het schijnt mij daarom niet ondienstig eens een ernstig woord te schrijven over deze nuttige instelling. Vanaf November 1918 is al het mogelijke gedaan om burgerwachten op te richten en dat deze voorzorgmaatregelen noodig en doeltreffend waren, blijkt wel uit een artikel uit “Het Volk” van 13 maart jl. waar het jammerde, dat de revolutie geen kans had van slagen, omdat de leeuw der burgerwacht zijn klauwen gereed had om toe te slaan. Ja, het vaandel der burgerwacht werkt op de revolutionairen als de roode lap op de gemoedstemming van een stier. Iedereen was het eens met die klacht van “Het Volk”, want elk weldenkend mensch was paraat, en zou bij de minste poging tot geweld, zijn toegeschoten. Ieder Christen schaarde zich aan de zijde der Regeering, bijna geheel het Nederlandsche volk was rustig maar waakzaam. Tot heden is het God zij dank, nog niet noodig geweest in ons land daadwerkelijk op te moeten treden, maar daarom is het gevaar voor revolutie nog niet geweken. Welk een ellende heeft de revolutie reeds gebracht in andere landen. Hoe heeft men daar geleefd met de goederen van anderen? Hoe heeft men daar Kerk en Maatschappij vertrapt; hoe is daar geleefd, met onschuldige vrouwen en kinderen, en waarom? Omdat de burgerwacht niet gereed was en zij het gevaar wilde keeren, toen het te laat was. Hoe velen betreuren thans hunne nalatigheid in dat opzicht. Ondanks dat, schijnt men ook hier in te dommelen, en evenals in den oorlog de gemoederen weer spoedig tot kalmte kwamen, zoo raakt men nu reeds vergeten, dat het spook der revolutie nog steeds over Europa rondwaart. Neen niet alleen dat er aan onlusten weinig meer wordt gedacht, maar wat erger is, dat er zelfs elementen rondloopen, die er op uit zijn, om de burgerwacht en

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 47