45 Met leuzen zoals “Op! Ter verdediging van vrijheid en gezag” en “Allen Paraat in de Steun van het Wettig Gezag” probeerden de partijen vrijwilligers te werven. Niet iedereen nam dat even serieus, want vooral uit linkse hoek liet men niet na om de spot te drijven met de Burgerwachten en de BVL. Gekscherend noemde men de Burgerwacht het “kromme beenen en dikke buiken bataillon”. Nu zou je dat vergelijken met de Engelse televisieserie “Daar komen de schutters”. De vrijwillige Landstorm was in de mobilisatie 1914-1918 ontstaan om semi-gemilitariseerde diensten te verlenen voornamelijk bij de luchtafweer. Ze namen niet deel aan gevechtshandelingen en hadden alleen een ondersteunende taak. In 1918 werd de Landstorm aangevuld met de Bijzondere Vrijwillige Landstorm (BVL), een aparte categorie bijzondere vrijwilligers. Dienstplichtige militairen zonder mobilisatiebestemming konden zich hierbij aansluiten. Hun credo was “Als ’t moet”, naast burger ook soldaat. De Afdeling in Limmen werd op 3 april 1919 opgericht en telde in 1922 circa 56 leden. Voorzitter was Burgemeester J.J. Nieuwenhuijsen en secretaris-penningmeester Siem Gijzen. De Limmer Burgerwacht in 1929 bij de schietbaan. Op de foto vlnr: Piet Commandeur, Piet Pepping, Dirk Schoenmaker, Siem Pepping, Wouter Kraakman, Jaap Metzelaar, Jan de Winter, Syfert Commandeur, Bertus Groot, Jan Stuifbergen, Klaas Zomerdijk, Jaap Groot, Engel Pepping, Siem Gijzen, Hendrik Metzelaar, Cor Weijers en Kees Mooij. I LIMMED burgebwacmt 1929

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 46