44 gemeentebesturen op aan om een Vrijwillige Burgerwacht te vormen, met het doel de regering te steunen tegen groepen die het wettelijk gezag ondermijnen. Deze zouden in tijden van onrust ingezet kunnen worden ter assistentie van de plaatselijke politie, met het doel de orde en rust te handhaven. Burgers in het uniform van de Vrijwillige Burgerwacht oefenden in het hanteren van de nodige wapens. Alleen goed bekendstaande burgers werden toegelaten. Om concurrentie met de Landstorm te voorkomen geeft de minister van Binnenlandse Zaken op 16 Mei 1919 de volgende regeling uit: a. Dienstplichtige soldaten tot en met 30 jaar kunnen alleen kiezen voor aansluiting bij de Vrijwillige Landstorm. b. Boven de 30 jaar kunnen de dienstplichtigen zich aansluiten bij de Burgerwachten, maar ook ongeoefende personen kunnen zich aansluiten. Wij weten niet precies wie wie is, maar Limmers die regelmatig aan de schietoefeningen deelnamen waren: Kapitein de Wolf plaatselijk of regionaal commandant, Nic. De Groot de latere plaatselijke commandant, N. Mooij, J. Groot, G. Mooij, Jac. N. Stuifbergen, Jb. Adrichem, D.D. Swart, J. Valkering Tz, P.A. Schol, P. Kraakman, J.A.A. op de Weegh, Jb. Admiraal, S. Schuit, R. Pronk, N. Dekker, A. Mooij, A. Aarts, S. van Veen, K. Kraakman, A. Winder, W. Mooij, C. Veldt, D. Bakker, P. Droog, Jan van der Peet, G. Hageman, Erkamp en C. Nuijens Mocht U een van uw voorvaderen herkennen, laat het ons weten. Wij denken dat allen zo tussen 1885 en 1905 zijn geboren.

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 45