43 DE BURGERWACHT EN DE BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM IN LIMMEN Aan het eind van de Eerste Wereldoorlog is het overal in Europa onrustig, rumoerig, en rellerig en komt men in opstand tegen de regering. De Nederlandse autoriteiten waren erg geschrokken van de Russische revolutie en de opstanden in Duitsland en Oostenrijk. Op 3 oktober 1918 worden alle militaire verloven ingetrokken. Mede door de verbittering over de lange mobilisatie valt dat besluit slecht bij de soldaten en op 26 oktober 1918 breekt er muiterij uit in de legerplaats de Harskamp en er volgt een soldatenoproer. De kantine en enige legerbarakken gaan in vlammen op. Ook in veertien andere garnizoenssteden zijn er de volgende dagen ordeverstoringen. De militaire ongeregeldheden hebben het vertrouwen in het leger als steunpilaar van de regering aangetast. Het gevolg is dat de regering bang is dat het volk de macht overneemt. SDAP-voorman P.J. Troelstra ziet zijn kans schoon en stelt: “De arbeidersklasse in Nederland grijpt thans de politieke macht”. Op 13 november 1918 komt de regering in actie. In hun ogen dreigt een regelrechte revolutie. Belangrijke gebouwen in de grote steden worden onder bewaking gesteld en het ministerie van Oorlog wordt in staat van verdediging gesteld. Het militair potentieel wordt versterkt door het oproepen van de eerder in 1914 tijdens de mobilisatie opgerichte Vrijwillige Landstorm. Deze gold gedurende de eerste wereldoorlog als reserve voor het Nederlandse leger. Een maand later wordt Nederland getroffen door een ware stakingsgolf. Er breken stakingen uit in het Groningse en Drentse veengebied. In Amsterdam gaan bijna 5.000 metaalarbeiders in staking. In Heerlen komt het werk in de mijnen helemaal stil te liggen en Rotterdam krijgt te maken met stakingen van bakkers en trampersoneel. Een dreigende spoorwegstaking kan alleen worden afgewend door een forse loonsverhoging. De Haagse gemeentepolitie wordt fors uitgebreid, Amsterdam en Rotterdam volgen. De voltallige Amsterdamse gemeentepolitie wordt begin 1919 voorzien van revolvers. De regering dringt er bij de

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 44