29 In deze tijd kwam ook de graszodenhandel een beetje van de grond. De zoden werden met de hand gestoken en opgerold. Er gingen toen twee rollen in 1 vierkante meter, 1,67 meter lang en 33 cm breed. Nu is dat één rol per vierkante meter, 2,50 meter lang en 40cm breed. Met de komst van centrale verwarming raakte de turf uit de mode en moest er gezocht worden naar andere producten. De aandacht werd verlegd naar tuinturf, kippenmest en varkensmest (tegen kattenstaarten, een hardnekkig onkruid). Mesthandel maakte toen 75% van de omzet uit. Het betrof hier voornamelijk vaste mest. Er zat een hele milieuadministratie aan vast en op een gegeven moment werd de vaste mest vervangen door groencompost. Bedrijven als de opengezet en werd het zonnetje binnen gelaten. Dan startte hij wel weer, maar als de zon niet scheen, hadden ze pech. Vader Jaap Min had nog geen rijbewijs en broer Piet was ziek. Er moest bij een klant mest worden opgehaald en er kwam een chauffeur uit Alkmaar, ene George, die liep als een hondje achter vader Jaap aan. Jaap was inmiddels bij de boer om de mestplaat heen gelopen en George stond aan de andere kant. Vader Jaap riep hem en George wilde dwars over de mestplaat naar hem toelopen. Daar stond hij middenin de slappe mest! Hij kreeg een schoon pak van vader Jaap aan, drie maten te groot natuurlijk en zo konden ze verder. Voor het dagelijkse werk zat er een kraan op de vrachtwagen maar omdat Vader Jaap ’s nachts naar Friesland reed om riet op te halen, moest de kraan eraf. Nadat de wagen gelost was, moest de volgende morgen vroeg de kraan er weer opgezet worden. De werkzaamheden in de jaren ‘50 bestonden voornamelijk uit mest en compost rijden. Er werd veengrond gehaald uit Vinkeveen en sluikriet uit Friesland. Veel van het transport werd gedaan door Cor Zandbergen en Zandbergen BV. PN5H2

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 30