26 GEBROEDERS MIN, AL 90 JAAR HANDELAREN IN GRASZODEN EN ZOVEEL MEER! In de oorlog werden turfbriketten en suikerbieten naar Amsterdam gebracht voor de gaarkeuken en de ondergrondse. Na de oorlog kregen Jaap en zijn vrouw een pak en een trouwjurk en als dank ook nog een paar flessen drank van een onderduiker. Het haventje aan het Stet was vroeger belangrijk voor het vervoer van vrachtgoed en andere zaken uit de omliggende dorpen naar steden als Amsterdam en Haarlem en nog verder. Hier begon zo’n reis dan Ergens in 1927 zijn de broers Klaas (van 1907), Jaap (van 1911) en Piet (van 1923) met hun handel begonnen. Zij namen de handel over van vader Piet. Een precieze datum is niet voorhanden, want zowel de Kamers van Koophandel Noordwest Holland als Hollands- Noorderkwartier geven als stichtingsdatum 00/00/1927. Naspeuringen van Ko, tot zelfs in Haarlem aan toe, leverden geen verder resultaat op. In ieder geval staat het jaartal wel vast, zodat het bedrijf dit jaar 90 jaar bestaat. In 1927 begonnen de drie broers met een platte schuit. De eerste schuit heette de Agatha en de tweede heette de Helena. De aanlegplaats was toen aan de Laandervaart. Het gezin woonde destijds aan de Oosterzijweg in een dubbel woonhuis op de hoek van het Nieuwelaantje naast Ed Kaandorp. In de oorlog in 1942 was het huis in de fik gevlogen. Er was kortsluiting ontstaan bij de buren. Een flinke noordoostenwind wakkerde het vuur aan en toen de werklieden van tuinderij Valkering terugkwamen van het schaften, restten slechts smeulende puinhopen, zo snel was het gegaan. Later verhuisden zij naar de Oosterzijweg 1 tegenover de boerderij van Swart. Inmiddels waren ze ook met de aanlegplaats verhuisd naar het Stet. De Agatha of Helena 12 maart 1947

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 27