Christus is de kloek onder wier vleugels wij mogen schuilen. Dirk Denekamp en Floor van der Wind 25 In 1546 is Maarten Luther overleden in Eisleben, waar hij ook geboren was. Hij is bijgezet in de grafkamer van de slotkapel in Wittenberg. We eindigen met één van zijn beeldrijke uitspraken: geleefd. In die tijd heeft hij de Bijbel in het Duits vertaald. Hij keerde na een tijd terug naar Wittenberg om daar te kunnen preken en bepaalde zaken recht te zetten. Dat was een daad van grote moed omdat de ban nog steeds gold. Hij heeft scherpe kritiek geuit op de Beeldenstorm, een verschijnsel dat in de steden de reformatie voortdurend begeleidde. Luther hield bij de maaltijden tafelreden, die later in boekvorm zijn verschenen. Zij beslaan wel duizenden pagina’s. Hij heeft verder vele boeken geschreven in rijke, veelkleurige taal. Hij kon zich bij tijden nogal ongenuanceerd uitdrukken. Dat is niet altijd goed verstaan. Luther was ook erg muzikaal. Na de theologie was voor hem muziek het grootste godsgeschenk. Zonder muziek is de mens een steen. Met muziek kan je zelfs de duivel op de vlucht jagen! In het nieuwe Liedboek, dat sinds 2013 in gebruik is, staan dertien liederen op naam van Luther. Zij worden graag gezongen in de erediensten. In 1525 trad Luther in het huwelijk met Katharina van Bora, een voormalige non. Het echtpaar kreeg zes kinderen, van wie twee jong stierven. Daarnaast namen zij elf wezen op. Het was een grote verandering in beider persoonlijk leven. Het onderhoud van het grote huis en beheer van de landerijen vroegen inzicht en tijd. In feite runde Katharina het huishouden, waar ook nog andere familieleden en meerdere studenten deel van uit maakten. Katharina beheerde de groentetuin en de kruidentuin. Zij hield zich ook bezig met de veehouderij. Zij brouwde zelfs bier. Zij was heel gastvrij.

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 26