MARTIN LUTHER (1483-1546) 23 Dit jaar is het 500 jaar geleden dat Martin Luther in Wittenberg de 95 stellingen publiceerde op de deur van de slotkapel in die stad in het oosten van Duitsland. Op allerlei manieren wordt dit feit dit jaar herdacht. Deze stellingen worden meestal gezien als startpunt van de Reformatie, al had Luther nog geen idee dat zijn daad daartoe zou leiden. Maarten Luther werd geboren op 10 november 1483 in Eisleben. Zijn vader was van boerenafkomst, maar kon Luther toch naar school laten gaan. Later ging Luther rechten studeren in Erfurt. Een diep ingrijpende gebeurtenis bracht hem op een ander spoor. Tijdens een reis van zijn ouderlijk huis naar Erfurt werd hij verrast door een hevig onweer. Door de bliksem ter aarde geworpen, roept hij uit: 'Help mij Anna, ik zal monnik worden'. Luther trad daarna in bij de Congregatie van de Augustijnen in Erfurt. In deze orde waren de geloften van kuisheid, armoede en gehoorzaamheid erg belangrijk. Hij switchte qua studie en ging theologie studeren. Zijn vader betreurde deze stap van Luther. Hij had voor zijn zoon meer gedacht aan een carrière als jurist. Luther was een zeer begaafd student. Hij gaf al spoedig zelf colleges. Hij werd overgeplaatst naar Wittenberg. Uit zijn onderzoek blijkt bij hem een grote nadruk op het geloof in Gods gerechtigheid, een steeds nadrukkelijker afwijzing van enig menselijk aandeel in de verwerving van het heil, een zwaar accent op het geloof in de genade van Christus. Hij tekende protest aan tegen de handel in aflaten. Door aflaten te kopen kon men kwijtschelding van schuld ontvangen. Dit De PKN (Protestantse Kerk in Nederland) in Limmen besteedt dit jaar extra aandacht aan Luther. In dit kader hebben er al diverse activiteiten plaatsgevonden, waaronder het serveren van een oecumenische soep bij de opening van de Vastentijd. Er zal dit jaar nog meer georganiseerd worden, waaronder een lezing over Luther door de heer Henk Brandsma, waarbij iedereen welkom is. Vanwege het jaar van Luther, volgt hierbij meer informatie over zijn leven en werken.

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2017 | | pagina 24