RADIOPIRATEN IN LIMMEN In de jaren '60-70 kwamen de illegale radiozenders op. Er waren twee soorten radiopiraten. Enkele amateurs, die zelf hun zenders en antennes bouwden, hielden zich voornamelijk bezig met het contact maken met andere radiopiraten of zendamateurs om vooral te praten over technische zaken, hoe zij hun zender hadden gebouwd en hoeveel vermogen de zender leverde en daarmee probeerden zij een zo groot mogelijk bereik te krijgen. De andere amateurs hielden zich bezig met het draaien van platen en het presenteren van een muziek show. Omdat Hilversum in grote lijnen tot 100 Mhz de frequenties gebruikte, maak ten de radiopiraten gebruik van de frequenties van 100 tot 108 M hz op de zo genoemde 3 meter band, dat was de FM band op de gewone radio boven 100 M hz. Je kon je hobby zo duur maken als je zelf wilde. Met een draadantenne en wat elektronica kon je voor nog geen tientje de lucht in en kon je praten met anderen. Door middel van een trimmer kon je een variabele frequentie kiezen. Deze goedkopere zenders waren minder stabiel en zorgden nogal eens voor storingen. Het grote voordeel was echter, dat als het erg druk was in de ether, je de zender op een andere frequentie kon afstellen. Deze zenders werden vooral gebruikt door andere zendamateurs om te praten over hun hobby en om contact met elkaar te leggen. In het begin van de jaren '80 waren er op het hoogtepunt, volgens de Radio Controle Dienst, meer dan 100.000 illegale zelfgebouwde zenders in de lucht. De illegale radiostations zonden in het begin alleen op de middengolf uit. In het Oosten en Noorden van het land zonden ze echte piratenmuziek uit. Vooral Nederlandstalig, wat op de Hilversumse zenders nauwelijks te horen was. Later ging men over op FM en ook in de rest van het land ontstonden zelfs zeer professionele radiostations, die niet onderdeden voor Hilversum 3. 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2016 | | pagina 32