lagen nog veel Amerikaanse landingsvaartuigen. Met dit alles zijn veel dollars verloren gegaan. ^Wat was dat een verschil met de uitgaven van de Nederlandse defensie. Als fourier kreeg ik pas nieuwe sokken als ik hiervoor de oude exemplaren had ingewisseld. De verzorging was trouwens ronduit slecht. Er zijn meer dagen omgegaan waarop ik één of twee keer per dag heb gegeten dan drie keer! Bijna elke dag aten we slechte soep en aten we worst, die gebakken moest worden. Er stond nog wel ergens een kraam, waar je blikjes gesuikerde melk kon kopen. In die blikjes moest je twee gaatjes maken om ze leeg te kunnen drinken om daarmee je honger te stillen. Ik woog toen nog geen 50 kilo. Het bataljon was voor driekwart ondervoe d. Volge ns de militaire dienst moest het eten goed zijn. Het was Amerikaans eten. Als iets buitengewoons kregen de onderofficieren op oudejaarsdag 1949 - 1950 boerenkoolprak uit blik. Onder luid protest werd ook de eerste radio, die geschonken was door een Nederlandse organisatie, gevorderd door de gouverneur. Het was echter niet alleen maar kommer en kwel, dat was het zeker niet. De Papoea s, de oorspronkelijke bewoners van het eiland Nieuw- Guinea en enkele naburige eilanden, waren vriendelijk en vrolijk en hadden bijzondere feesten en dansen. De missie en de zending waren hier duidelijk merkbaar. In elke kampong hing boven de ingang van het dorp een foto van Hare Maj esteit. Op verder afgelegen kampongs zijn wel oude schedels aangetro ffen Op het prachtige Sentanimeer heb ik het geluk gehad om met een paar P apoea-knapen in een dubbele prauw op krokodillenjacht te zijn geweestAls het donker is en je schijnt met bijvoorbeeld een zaklantaarn in de ogen van een krokodil, dan reflecteert dat. Hierdoor konden de jagers met een puntig voorwerp de kleinere exemplaren aan de haak slaan. Door de vriendelijke bewoners werden we meer gezien als gewapende toeristen. In ons bataljon is er één slachtoffer te betreuren geweest. Dat kwam niet door het oorlogsgeweld, maar door een ongeval. Na verloop van acht negen maanden ging het gerucht, dat we naar huis zouden gaan. Maar helaas, het werd een boottocht naar Djakarta met daarna een treinreis langs de noordkant van Java naar 77

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 78