een dag of tien uitzendverlof en toen vertrok ken we vanuit IJ m uiden met de boot genaamd de Volendam naar het Verre O osten. Het was echter dat weekend net Limmer kermis en het verlof liep tot maandag. Ik had nog verlof en was dus nog thuis. Hoe moest ik dat nou oplossen om toch naar de kermis te kunnen? Ik bedacht om naar het spreekuur van de dokter te gaan. Na een korte tijd wachten kwam de dokter aangelopen. Hij trok zijn jas uit en ik zag dat hij drie sterren droeg en dus kapitein was. Zelf dacht ik: Ik wil niet vóór de Limmerkermis worden uitgezonden De dokter zag echter, dat ik mezelf bij het scheren had gesneden, en zei: "Over drie dagen terugkomen jij. Zo was mijn kermis op een goede en correcte manier gered. Zonder de verklaring van de dokter had ik het niet gered, want de M.P. (Milita ire Politie) stond al klaar om me op te halen. Uiteindelijk gingen we met de Volendam het zilte nat op. Mijn herinneringen aan de bootreis Het was een grote overvolle boot. Rond de Golf van Biskaje was de zee wild en iedereen werd zeeziek. Bij het Nauw van Calais was de Middellandse zee rustig. Rondom Port Said zagen we veel bootjes met allerlei handelswaar. Het Suezkanaal was heel indrukwekkend en dat gold ook voor de grote Sahara en de Indische Oceaan. We zagen de springende vissen achter de boot. We verveelden ons dood aan boord en de steeds korter wordende schemering is mij ook bijgebleven. Op een gegeven moment was het dan zover en kwam Sumatra in zicht met het Bukit Barisangebergte. We gingen in Padang aan land en we reisden met de trein naar Fort de Kock, waar tot mijn verwondering vijf of zes militairen uit Limmen stonden. IW e konden niet lang genieten van de mooie natuur en specifieke bouwstijl. Dit gebied ging bij Indonesië horen. De overdracht aan de T.N.I. (Te ntara Nasional Indonesiëoftewel het Indonesische Nationale leger) was geregeld en wij moesten na de overdracht alle militaire bezittingen aan hen overdragen. Wijzelf moesten dus ook het veld ruimen en ons bataljon werd overgeplaatst naar Nieuw-Guinea. De ondersteuningscompagnie werd opgeheven, waardoor de fourier (dat was ik dus) en de administrateur overbodig waren. Wij werden ter beschikking gesteld van de gouverneurgeneraal in Bandung. Het bataljon ging op de 75

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 76