Zelf ben ik eens naar Uitg eest gefietstVader gaf mij een adres op, waar ik voor 11 gulden een pond zout kon krijgenMoeder was dus wel heel zuinig met het afgieten van de aardappelenDe ellende van de Duitse bezetting werd steeds erger. Jonge mannen kregen een oproep en werden verplicht in Duitsland te werk gesteld; hoofdzakelijk om de oorlogsindustrie op gang te houden. Alle en degenen, die in de agrarische sector werkzaam waren, kregen een Ausweiss, een vrijstelling voor uitzending. Alles stond in dienst van het leger: wegbarricades, tankgracht; de Mi ent in Castricum werd gewoon gesloopt en opgeruimd en fietsen werden gestolen. In het weiland stonden honderden dennenpalen geplant; dit om eventuele luchtlandingen te voorkomen. Wij hebben later veel van deze palen omgezaagd om dit hout te gebruiken voor verwarming. Er kon toen geen gas of elektriciteit worden gebruikt voor de verwarming. Deze palen werden ook gebruikt om het eten te koken op een klein kacheltje. Hierin moesten brokjes hout van 10 tot 15 centimeter in branden. Nu zou dat met het huidige gereedschap geen punt zijn, maar in die tijd beschikte men over het algemeen niet meer dan over een stomp bijltje en een botte handzaag. Dat was slecht werken. Maar dit alles was helemaal niets vergeleken met de grote ellende, die vooral de joden in legio concentratiekampen hebben moeten meemaken. Velen van hen hebben dit met de dood moeten bekopen en dit wordt zelfs nog door diverse lieden ontkend. 73

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 74