oorlog. Er kwamen 150.000 Indonesiërs om het leven. Veel onschuldige Indonesiërs zijn in deze strijd gedood. Uiteindelijk namen de Verenigde Staten het voor Indonesië op. Nederland kreeg geld van de Verenigde St aten om alles wat kapot was gegaan in de Tweede ^W ereldoorlog weer te repareren. In ruil daarvoor moesten de Nederlanders van de Amerikanen de Indonesiërs met rust laten, anders zou Nederland dat geld niet meer krijgen. Indonesië werd in 1949 o nafha nkelijk. De heer Klaas de Goede uit Limmen werd in 1949 op 21-jarige leeftijd uitgezonden naar Nederla nds'Indië, Hij behoorde tot de laatste troepen die waren uitgezonden en is daar tot 1951 gebleven. De oproep kwam van het Ministerie van Defensie. In die tijd was de dienstplicht 18 jaar en eronderuit komen was geen optie. Je werd al heel snel goedgekeurd om dienst te nemen. De ouders van Klaas vonden het afschuwelijk, dat hun enige zoon daar naartoe moest. De kranten stonden bol over de vele slachtoffers, die in het verre Oosten al waren gevallen. Tijdens de Tweede ^W ereldoorlog was Klaas niet opgeroepen. Veel jonge mannen kregen tegen het einde van de Tweede Wer eldoorlog een oproep om in Duitsland te werken. Velen hadden geen gelegenheid gehad om een vak te leren met het gevolg, dat er bij de eerste uitzendingen naar Indië veel oorlogsvrijwilligers zaten (O.V.W.). Klaas ging naar het eiland Sumatra, maar op de eilanden Java, Borneo en Nieuw Guinea waren ook soldaten gelegerd. De uitgezonden soldaten waren jong en hadden geen idee wat hun te wachten stond. Iedereen was best bang door alle verhalen en door de overlijdensadvertenties in de kranten. Van te voren werd er weinig informatie gegeven over deze missie en met elkaar werd er ook nagenoeg niet over gesproken. Met Klaas gingen geen bekenden mee. De meeste jongens kwamen uit het oosten van Nederland of uit Brabant. De opleiding was passend aan oorlogsdeelname: stormbaan lopen, schieten, handgranaat werpen, enzovoorts. Het Koninklijk Nederlandsch~lndisch L eger (KNIL) was het Nederlandse koloniale leger. Het heeft officieel bestaan van 1830 tot 1950. Het bestond vooral uit oranjegezinde Indonesiërs. De 70

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 71