DE VERDEDIGING VAN DE NEDERLANDSE KOLONIËN IN NEDERLANDS-INDIË 69 Interview met de heer Klaas de Goede, die in 1949 werd uitgezonden naar Nederlands-Indië. Eerst kunt u de belangrijkste dingen uit het vraaggesprek lezen. Daarna heeft hij zelf een verslag geschreven over zijn tijd in het verre Oosten. We duiken nog even in de geschiedenis van deze periode om het geheugen weer op te frissen. Nederlands-I ndië Nederland had een aantal koloniën, maar Nederlands-Indië was hun grootste en belangrijkste kolonie. De VOC (V ereenigde Oost- Indische Compagnie) kwam naar Indonesië en werd de baas in dat land. De VOC haalde er specerijen vandaan zoals: k offi ebonen, suikerriet en tabak. Maar ook kruidnagel, steranijs, peper, kamperfoelie en nootmuskaat. Pas in de 19° eeuw werd Nederland er zelf de baas. Nederland haalde er zoveel mogelijk spullen vandaan. De Indonesiërs moesten zwaar werk doen. En een deel van hun grond moesten ze gebruiken om koffie, suiker en tabak op te verbouwen. Als ze dat niet deden, werden ze gestraft. P as na 1900 veranderde dit. De N ederlanders bouwden ziekenhuizen en scholen in Nederlands-Indië, daarmee dachten ze dat ze wat goeds deden. In de Tweede W ereldoorlog veroverde Japan Nederlands-Indië. De Japanners sloten de Nederlanders en de Indonesiërs op in jappenkampen. Ze behandelden hun gevangenen vreselijk slecht. Toen de Japanners de oorlog verloren, dacht Nederland weer de baas over Nederlands-Indië te worden. Alleen de Indonesiërs wilden dat niet. Soekarno werd hun leider. Soekarno voerde een sterke politiek om de vele volkeren in Indonesië samen te binden. Hij zei dat Indonesië onafhankelijk wilde zijn. Nederland was het er niet mee eens en stuurde 120.000 soldaten per boot naar Nederlands- Indië b[j deze politionele acties. Hiervan zijn er 6.000 omgekomen, dat is één op de twintig. Het probleem was echter dat Soekarno óók mensen voor het leger had verzameld. Van 1945 tot 1949 was er

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 70