68 want die mocht niet naar Nederland. Karel was vermist. Van Bertus hadden we toen nog niets gehoord. Vooral voor mijn moeder was dat een zware tijd. De O ndergrondse kwam onverwachts ook nog bij ons langs en stak met bajonetten dwars door het zeil op de vloer, omdat ze dachten dat mijn moeder mijn broer Constant daar verborgen hield. Voor ons was het nu een zaak om mijn vader naar Nederland te krijgen. Wij probeerden dat door contact op te nemen met de Zweedse ambassade. Daar werkte Coen ter Horst. Mijn vader had vroeger wel eens contact met hem gehad. Die zorgde ervoor dat mijn vader tot de Duits-Nederlandse grens kon komen. Anthon is naar een boer gegaan die daar aan de grens woonde, in Genderingen. Hij heeft alles over mijn vader verteld en die boer overtuigd, waarop hij besloot met zijn zoons mijn vader op te halen. Bij die grens was het land gescheiden door een grote sloot. Mijn vader moest daar 's nachts dwars doorheen. Op de boerderij waar Anthon zat te wachten, heeft hij kleding gekregen van de boer en zo konden Anthon en vader naar Heiloo terug met de trein, maar vader mocht onderweg beslist niet praten. Na de oorlog, Anthon en ik waren getrouwd en inmiddels hadden we twee kinderen: John en Tiny. Toen kregen we bericht dat ons huwelijk ongeldig was. We moesten papieren ophalen en alles invullen: bewijs van goed gedrag, van de politie, de pastoor en gemeente. Elk jaar moesten we opnieuw een verblijfsvergunning halen en dat was alleen omdat ik op papier schijnbaar een Duitse was. Dat is wel tien jaar lang zo doorgegaan. Toen kregen wij bericht dat ik eindelijk Nederlandse kon worden, waarop Anthon heeft gezegd: Dat mag niks kosten, want anders hoeft het voor mij echt niet meer". Lieve Suze, wat een indrukwekkend verhaal, Met dit verhaal wordt nogmaals bewezen dat oorlogen alleen maar slachtoffers maken, G elukkig kunnen we in het volgende boekje jouw levensverhaal verder vertellen, want vanuit een fijn gezin met een lieve man en vijftien geweldige kinderen komen vele verhalen! Gerda Kuyper-Bruschke

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 69