"Als de veren het maar houden", spotte Cor, wijzend op ons "Ja maar we nemen niet meer dan 100 kilo hoor", antwoordde ik. donker. Mijn vader ging samen met een buurman op pad om een boom aan de Rijksweg vakkundig om te zagen. Het leek aardig te lukken totdat één van hen dacht iets te horen, en dan moet je wel wegwezen. Ze doken net op tijd de sloot in, want met dat kwamen er een paar soldaten op de fiets voorbij. De buurman en mijn vader zaten allebei onder de prut en het nodige angstzweet maar ze zijn thuisgekomen. En de kachel kon weer branden. Maar dat was niet de enige keer. Er moest weer hout komen, alles wat even verstookt kon worden was weg. Nu had een tuinder uit de buurt een prachtige afscheiding van berkenstammetjes. Ja, en ook die zijn prima te gebruiken en wat moet je als de nood hoog is? Dus s nachts zijn de stammetjes een koppie kleiner gemaakt. Alles werd in de gang onder de grond neergelegd. De volgende ochtend staat die bewuste tuinder bij ons voor de deur, behoorlijk kwaad natuurlijk. Hij loopt de gang in en zegt: "Wat denk Je, meester? Heeft de een of andere hufter alle stammetjes afgezaagd" waarop mijn vader zei: "W at een rotstreek, als ik die druiloor in mijn handen krijg!". De arme man stond in de gang boven op zijn eigen stammetjes. Gerda Kuyper~B ruschke Mijn broer Cor en ik besloten om te gaan proberen of wij ergens tarwe konden kopen en met een oude bakfiets trokken wij de Schermer in, in de hoop dat wij met een overvolle bakfiets terug zouden komen. vervoermiddel. Waar wij geen rekening mee gehouden hadden was het betaalmiddel. ^V ij waren de Nederlandse gulden gewend maar daar was niet iedereen tevreden mee. Vaak zag je bij de poort bordjes met het opschrift: alleen goud en zilver, of een enkele keer: kleding en dekens Van die betaalmiddelen hadden wij niets bij ons en het speet ons dat wij de bakfiets niet gevuld hadden met turf, misschien was daarmee handel te drijven geweest, dachten wij toen. 53

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 54