GERRIT BAKKUM 100 JAAR Op 21 december 2014 vierde Gerrit Bakkum zijn honderdste verjaardag. Hij werd dus honderd jaar geleden in 1914 geboren, tijdens de 1 wereldoorlog. Op de kleuterschool kreeg hij les van juffrouw Van We enen, die kwam uit Amsterdam en als het regende moest Gerrit haar fiets ophalen of brengen en dan kreeg hij een kwartj e. Een heel bedrag in die tijd. Hij heeft verder nog les gehad van juffrouw W ortelboer en de nonnen Zr. J ohanna, Zr. Electra en Zr. T heodosia. W at hem wel spijt, is dat hij vroeger nooit breuken heeft geleerd. Het waren barre tijden en als 11 -jarige moest hij na school al werken bij Cees E rkamp in de kas. In het najaar moesten de bollen afgedekt worden met riet en in het voorjaar moest het riet er weer afgehaald worden. Het riet werd dan tegen de hagen te drogen gelegd en als het riet droog was, werd het gebundeld. Na de lagere school ging Gerrit werken bij Eldering voor fl.6, per week. Het ging niet zo goed bij Eldering en het bedrijf werd overgenomen door Seignette. Hier heeft hij tot zijn veertigste gewerkt en daarna nog 25 jaar bij Valkering. Zijn voornaamste werkzaamheden lagen in de hyacinten. Hij werd de hyacintenman genoemd. Hij hield zich bezig met het zaaien van jonkies en het hollen tot de rok van de bollen. Men had ontdekt dat de woelrat de bollen afknaagde tot de rok en wel zodanig, dat er nieuwe bolletjes ontstonden. Het hollen was zodoende een secuur werkje, want te veel weghalen was niet goed, maar te weinig ook niet. Gerrit was hier een meester in. Ook moest je er tegen kunnen om in de hyacinten te werken, want sommigen kregen er vreselijke jeuk van. ^V as het niet van de hyacinten, dan was het wel van de zandvlooien. De jonge bolletjes werden in een donkere kamer opgekweekt. Op die manier wist hij soms wel 50 jonge hyacinten bollen uit één bol te halen. Daarnaast werkte hij als ziekzoeker en zocht hij de zuren uit de tulpen. Hij keek of er zwarte puntjes in de bollen zaten en of de bollen een gele kleur hadden. Het enige verzet in die tijd was het voetbal en de harmonie. Gerrit was lid van allebei. Bij harmonie Excelsior was hij 50 jaar lang de bespeler van de grote trom. Bij VV L immen haalde hij het ee rste 46

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 47