W ellicht is er iemand anders, die weet waar Jan Zoem vandaan komt, ik weet het in elk geval niet. bijnaam nog steeds gebruikt wordt. Er is nog iets opvallends aan de bijna m en. Een goedmoedige bijnaam was meestal voor mannen, een enkele keer voor vrouwen. Meester Bruschke speelde daar een belangrijke rol in. Voor zover ik weet, ben ik de enige Zomerdijk die, op de jongensschool, bij meester Bruschke in de klas gezeten heeft. Dat zou er mee te maken kunnen hebben. Ik weet wel dat, als wij het in ons gezin over elkaar hebben, we nog vaak een afkorting van onze achternaam er bij zeggen. Het is natuurlijk helemaal niet nodig om bijvoorbeeld Jan Zoom te zeggen. Dit gebeurde in veel gezinnen met achternamen met meer lettergrepen. Jan Zomerdijk an Ivloo ij oftewel Jan Te Waar de bijnaam van onze vader vandaan is gekomen, is ons niet geheel duidelijk. W at wel zeker is, is dat onze moeder een hekel heeft aan deze bijnaam. Ze beschouwt deze eigenlijk als een scheldnaam en dat nemen wij als kinderen dan automatisch over. Maar wel nieuwsgierig geworden naar het verhaal achter deze bijnaam, zijn we er toch achteraan gegaan. Terwijl wij ervan uitgingen, dat alleen vader Jan deze bijnaam had, kwam moeder met haar herinnering, dat de bijnaam van opa Ari e Mooij af zou kunnen komen. Tegenstrijdig daarmee is dan het feit dat onze ome Jaap nooit de bijnaam Tet heeft gehad, alleen onze vader Jan. Drie Limmers op hoge leeftijd wisten echter onafhankelijk van elkaar - de herinnering van moeder Truus te bevestigen dat de bijnaam van opa Arie vandaan komt. Daar gaan we dus maar van uit. 39

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2015 | | pagina 40