hem wat er dan zo mooi was. Hij had een kort antwoord: "Het "Ja maar", zei ik, "alle eeuwen, alle miljoenen jaren naar God zitten kijken, dat gaat toch vervelen?" "Welnee", zei de pastoor, "Dat gaat nooit vervelen". "Die berg, daar komt één keer in de duizend jaar een vogeltje om er pas een seconde van de eeuwigheid voorbij" zei hij. "Dus", zei Joop triomfantelijk: "Er komt een eind aan." Opa kwam er het zat met het woord: 'eeuwig'. in dat mistroostige Nihil-dal, waarin ik me nu bevond. In geen van beiden had ik trek. Ik stond te huiveren. Bij dat woord eeuwig dacht ik spontaan aan die keer op de catechismusles van pastoor toen hij, zeer enthousiast, vertelde dat de hemel onvoorspelbaar mooi was. Ik stak mijn vinger op en vroeg aanschouwen van God". Ik dacht er het mijne van en thuisgekomen besprak ik dat met mijn broertje Joop. Die zei: "Weet je wat we doen? We gaan naar opa want die weet het wel." We dachten dat opa een wijze oude man was en vroegen hem hoe lang de eeuwigheid duurt. En dan vertelt opa over de berg. zijn snaveltje te scherpen. En als de berg helemaal afgesleten is, is dus ook niet uit. En ik opperde toen dat mijn opvatting was, dat niets oneindig is, maar dat alles vergaat en steeds weer opnieuw begint. Zo hadden wij als kinderen moeite met het begrijpen van ingewikkelde materie. Maar nu kwam het uur dat ik zou weten hoe Zo nog in mijmering verzonken, kwam de hemelse quizmaster naar mij toe en zei dat het tijd was om mij te melden bij de rechters. Hij gaf mij te kennen dat mijn uur was aangebroken. Hij wees mij de weg en wenste mij veel succes toe, na nog te hebben verteld dat, namens Petrus, één van zijn opvolgers zitting heeft. Omdat ik katholiek ben krijg ik één van de pausen als rechter. En dat was ook zo. Op een hoge zetel praalde daar een paus uit mijn kinderjaren. Het was Paus Pius XI. I k was toen nog een klein jochie en kon zelf nog geen oordeel over hem hebben, maar met de grote mensen uit die tijd lag het anders. Z ijne H eiligheid had het Verdrag van Lateranen getekend. Dat hield in dat het Vaticaan weer aan de Paus behoorde en in ruil daarvoor, het fascisme van de dictator Mussolini, van de kerk de vrije hand kreeg op zijn rooftochten in Afr ika, op de

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2014 | | pagina 6