JAARLIJKS VIER WEKEN VAKANTIEWERKER BIJ VALKERING SONS In de zomervakantie van 1951 ik was 14 jaar, werkte ik voor de eerste maal als vakantiehulp in de bollenschuur van Valkering Sons. Het kantoor en de hoofdvestiging van het bedrijf bevonden zich op de hoek van de Burgemeester Nieuwenhuisenstraat en de Rijk sweg. De diverse schuren en loodsen omsloten het kruidenierswinkeltje van Guu rtj e Verduin dat op de hoek van beide wegen stond. Het eerste jaar werd ik toegevoegd aan vaste medewerker Bernard Meijer die me het vak moest leren. Hij leerde me ook hoe je ongezien tussen de houten stellingen even in alle rust een sjekkie kon roken. De medewerkers kregen steeds een klus opgedragen van schuurbaas Engel Aafjes. Engel stond samen met zijn vader aan een houten tafel waarop een grote berg tulpenbollen lag. Vader en zoon telden de bollen, telkens in elke hand 5 bollen, tot de mand vol was. Er gingen er al naar gelang de maat, 1000 of 1250 in een mand. Intussen deelde Engel, waarbij hij het tellen nauwelijks onderbrak, opdrachten uit. Hij deed alles uit het hoofd en wist precies waar alles stond en wat er moest gebeuren. Soms stonden er wel tien mannen op een klus te wachten. Engel bleef kalm en had altijd voor iedereen werk. Hyacinten hollen Een klus waar ik niet op zat te wachten was het werken in de hyacinten. Een zieke hyacint verandert in zachte smurrie en stinkt afgrijselijk. Tussen de half verlichte stellingen kon je daar nog wel eens in grijpen. De stank raakte je de hele dag niet meer kwijt. Bovendien kon je van het fijne stof van droge hyacinten een afschuwelijke jeuk krijgen. Gelukkig had ik daar geen last van maar er waren jongens die kronkelend van de jeuk met een waterstraal tot bedaren moesten worden gebracht. De hyacinten werden aan de onderkant uitgehold om er kleine bolletjes aan te laten groeien. Dit secure werk werd weken achtereen gedaan door Sijfert Molenaar en Kees D ekker (dikke Kees) die bekend waren om hun droge humor. 53

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2014 | | pagina 54