W at is ook alweer je echte naam? Nooit geweten,dat je zó heet! 42 BIJNAMEN IN LIMMEN Limmen kent veel bijnamen. Veel namen worden nog steeds gebruikt en een aantal zijn bekend uit het verleden. Jong en oud heeft hiermee te maken gekregen. ^V e zijn op zoek gegaan naar de verhalen achter deze namen. Hoe kwam men aan die bijnaam, wie O had die naam bedacht: Regelmatig wordt de naam van meester Bruschke genoemd. Hij schijnt een kei geweest te zijn in het geven van diverse schuilnamen. Bijnamen zijn breed bekende, maar niet officiële namen van personen, een groep personen of van een dorp of stad. Limmers worden bijvoorbeeld Gortzakken genoemd, Akersloters Meerkoeten Alkmaarders Kaaskoppen en zo kan je nog wel een tijdje doorgaan. Een bijnaam kan echter een positieve of negatieve gevoelswaarde hebben. Als het negatief is, dan wordt de naam algauw een spot- of scheldnaam. Als het positief is dan klinkt het aardig en helemaal niet beledigend. Wij hebben uitsluitend gezocht naar onschuldige bijnamen, die absoluut voor de betreffende persoon niet kwetsend zijn of zijn geweest. In veel plaatsen, waaronder Limmen, waar vroeger meerdere mensen en families bekend waren onder dezelfde voornaam, achternaam of voor- en achternaam, was het gebruikelijk onderscheid te maken door het toekennen van een bijnaam. Het gevolg hiervan was en is dat in die dorpen een aantal mensen meer bekend waren onder hun bijnaam dan onder hun werkelijke naam. Vandaar de opening, wat is ook alweer je echte naam? Bijnamen komen tegenwoordig veel minder voor dan vroeger. Bijnamen ontstonden vaak door het werk of beroep van de man of vrouw, het straatleven, lichamelijke eigenaardigheden, een kwaal, gebrek of afwijking, uitspraken, gedrag en/of kleding. We willen de verhalen achter deze bijnamen te weten zien te komen.

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2014 | | pagina 43