jongens in de rug werden aangevallen. Bij zo'n aanval bij Rotterdam mensen die moesten vluchten voor de Nazi's, veel joden die maar al hangar niet uit en waren al vernietigd voordat de piloten hun sokken aan hadden. Er volgden een paar angstige dagen en een ieder dacht aan verwanten en kennissen die de taak hadden de vijandelijke troepen tegen te houden. Dat was een onmogelijke strijd, immers de vijand was modern bewapend en veel sterker in getal. Bovendien hadden zij valscherm troepen die zij achter de frontlijn dropten, zodat onze sneuvelde Henk Nuyens. Op dinsdag, de vijfde oorlogsdag, verschenen een groot aantal bommenwerpers boven Rotterdam en gooiden een groot deel van de stad in puin en doodden talloze burgers. De capitulatie Intussen was onze regering naar Engeland gevlucht en ook koningin W ilhelmina restte niets anders dan haar koffertje te pakken en wegwezen. Nederland was daardoor zonder bestuur en daarom gold bij ons het Militair Gezag. Aan het hoofd daarvan stond toen Generaal W inkelman. Hij kreeg van zijn vijand te verstaan dat hij mocht kiezen tussen overgave of vernietiging van nog meer Nederlandse steden. De generaal kon niet veel anders dan stoppen en dat betekende dat de oorlog voorbij was en wij in handen van de Duitsers werden overgeleverd. En op dat moment beseften wij nog niet welk een ellende er zou volgen in de komende jaren. Je was blij als je soldaten weer gezond thuis kwamen. Dat ons defensiesysteem wel moest falen ging ik ook begrijpen nadat ik het boekje "Ontluisterende Mei" had gelezen dat in die dagen verscheen. In dat boekje vertelden een aantal bekende schrijvers hun ervaring bij de oorlogvoerende Nederlandse legers. Eén van deze schrijvers was de KLM pilootgezagvoerder Furolie, en zijn verhaal is mij het duidelijkst bijgebleven omdat het precies aangeeft wat er schort bj de leiding van ons leger. Zijn verhaal luidt als volgt: Op die laatste oorlogsdag, in de namiddag van de 14° mei stond Furolie op de startbaan van Schiphol klaar om te vertrekken naar Engeland. Aan boord had hij te goed wisten wat hun te wachten stond in Nederland. Furolie wachtte op het sein vertrek, maar dat kwam maar niet. In plaats

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 9