DE JAREN VEERTIG zal ons wel met rust laten, denk ik." stemming verkeerde van: "ga maar rustig slapen" tegen het grove Hitler bediende zich van wat hij noemde: "de Blitzkrieg". Niks De N oren vochten als leeuwen, het land was groot en moeilijk te nemen. Daar kwam nog bij dat de Noren een stikstoffabriek hadden: "Noorshydro", waar als bijproduct 'zwaarwater' vrij komt. Het was in De kommer en kwel, en de politieke spanningen van de dertigers waren niet verdwenen. In tegendeel, Duitsland was bezig zijn plundertochten uit te breiden; Denemarken en Noorwegen waren de volgende slachtoffers. Ik herinner me een spotprent in de krant uit die dagen waarop een kippenhok werd afgebeeld, waarin een vos een paar kippen verscheurde en in een hoekje een kip tegen een mede- kip zei: "hij Dat was in april, en ofschoon onze regering ook al niet meer in de geweld van die Duitse horde was ons kruid lang niet opgewassen. voorwaarden stellen of oorlogsverklaringen. Gewoon als een dief in de nacht - pata-boem! - binnenvallen en neerschieten, alles wat je weg denkt te versperren. De Denen waren zo verrast dat verzet tegen deze roversbende zinloos werd geacht en spaarde daarmee het leven van hun soldaten. die dagen juist erg belangrijk omdat dit product werd gebruikt bij de atoomproeven als moderator. In Amerika waren wetenschappers als Al b ert Einstein en Oppenheimer, en in Denemarken Niels B ohr, al veel verder en zij wisten dat de Duitsers er ook naar zochten. Hitler had W erner von Braun als wetenschapper tot zijn beschikking. Hij ontwierp de beruchte V1 en V2, projectielen die naar Engeland, vooral op Londen, veel dood en vernieling hebben veroorzaakt. Maar de Amerikaanse natuurkundigen en de Deen Niels B ohr, hadden in theorie reeds een atoombom op papier staan. De D uitsers werkten als bezetenen en hadden hun Hitler een geheim wapen beloofd, maar zijn daar goddank nooit in geslaagd. De N oren wisten op tijd te voorkomen dat de Duitsers er achter kwamen waar zwaarwater voor gebruikt kon worden. Toen de Duitsers in hun overwinningsroes op hun hoogste punt stonden, stuurde Einstein zijn beroemde brief aan president 6

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 7