O 56 man Joods was, maar zijn vrouw niet. Wij konden duidelijk dus niet blijven. Zij hadden weer kennissen in de Indische buurt en daar konden we wel heen. Zo hebben we nog een paar weken in de Javastraat gewoond. Deze mensen hadden weer familie in Noord Brabant wonen, in Schjndel. W ant ook de Javastraat was te gevaarlijk. Elk adres in Amsterdam was nu levensgevaarlijk. Wij zijn met zijn allen naar Schijndel gegaan. Niemand van ons had valse papieren. Wij hebben gewoon op de gok een kaartje gekocht en zijn daarheen gegaan. En dat ging goed. Maar de man die op dat adres in Schijndel woonde, had in een zenuwinrichting gezeten. Daar kwamen wij later pas achter, dat wisten wij toen nog niet. ij zaten daar een tijdje en tamelijk rustig. Toen kreeg die man een zenuwinzinking of zo. Hij werd bang en op een gegeven moment kwam hij naar beneden met zijn hoed op en een mes tussen zijn tanden. Dat is werkelijk waar, hoor. Als je dit op film zou zien, zou je zeggen, dit is niet echt waar, maar het is wel degelijk echt gebeurd. Hij zei tegen mijn vader: Jij en je zoon eruit. Al s je niet zorgt, dat je binnen 5 minuten vertr okken bent, dan ga ik naar de Grüne Polizei, die neemt je hele gezin maar mee. En ik ga mezelf ook aangeven, want ik kan hier niet lang er tegen op". Zijn vrouw en mijn moeder hebben hem rustig gekregen, maar ja, binnen vijf minuten ben je niet weg. Mijn vader en broer zijn toen teruggegaan naar Amsterdam. Wij mochten blijven, maar weer hetzelfde, hij dreigde opnieuw met de Grüne P olizei. Mijn moeder was een knappe verschijning, en hij mocht mijn moeder wel. Zij wist de zaak weer te sussen en hij ging dus niet naar de Grüne P olizei. nderduiken Mijn vader legde intussen contacten voor onderduikadressen in Amsterdam. Hij was hondsbrutaal, maar ja, wat wil je, je vecht voor je leven. Hij heeft toen het eerste echte onderduikadres gevonden in Limmen bij de familie Hollander. Het contact met Ko Hollander uit Limmen is tot stand gekomen in Amsterdam volgens mijn broer Louis. Mijn vader en mijn broer zijn direct met Ko meegegaan naar Limmen. Toen is diezelfde Ko Hollander mijn moeder en mij komen ophalen uit Schijndel. Wij k enden hem zogenaamd niet. Hij ging in een andere coupé z itt en, omdat wij geen papieren hadden. Mocht er controle zijn, dan zal ik jullie waarschuwen, maar dan ken ik jullie niet! Het ging allemaal gesmeerd en wij kwamen zonder problemen

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 57