vader goed kende. Hij zei tegen mijn vader: "Ik zal je een Sperr je rijden". Ja, wat een uitdrukking, hè. Nou mijn vader was al lang studeren elke dag. Maar die man ging in de zomer 's avonds in het kwamen er Duitsers in de straat en die dachten waarschijnlijk: "Die Joden amuseren zich nog!" Er werd een verbod uitgevaardigd 50 met behulp van een man van de diamantbewerkerbond, die mijn geven voor je zoon, dan is hij leerling diamantbewerker, maar je mag er met niemand over praten. Als je het wel doet, zal lijn 8 over gelukkig natuurlijk en hij naar huis met dat ding. En op vrijdag moest mijn broer naar de beruchte Euterpestraat. Hij ging er nog opgewekt heen ook. W at zich daar precies heeft afgespeeld weet ik niet, maar er werd geslagen, geschopt, geschreeuwd en je moest je bek houwe. Louis kwam weer terug naar huis, hij hoefde niet naar Duitsland. En toen viel hij voor mijn vader op zijn knieën en heeft hij zitten janken als een klein kind. Toen had hij gezien wat daar loos was. Hij zei; "Vader, ik kan mijn hele leven nooit dankbaar genoeg zijn voor datgene, wat je nu voor mij gedaan hebt". Mijn vader was de hele familie afgegaan en had voor iedereen een kip gekocht. Hij moest zich uiten hè! Mijn vader was niet arm. Ik kom niet uit een arm gezin, anders had ik hier waarschijnlijk niet gezeten. Tweehonderd gulden per week tijdens het onderduiken. Dat is nogal wat om het enige jaren vol te houden. Vader had alles omgezet in goud en natuurlijk niet ingeleverd bij de Duitsers. Verordeningen Ik weet niet precies meer wanneer de avondklok voor Joden ingevoerd werd, maar ze moesten dus om 20.00 uur weer thuis zijn in hun eigen huis. Ik leerde toen piano en accordeon spelen van een leraar bij ons aan de overkant. Ik had een vreselijke hekel aan dat raam zitten en dan speelde hij voor ons allemaal in de buurt. Alle ramen stonden open, dat bracht toch wat gezelligheid. Dat zal de zomer van 1941 geweest zijn. Dat ging drie dagen goed. Toen waarbij het Joden verboden werd om een instrument te bespelen. Mijn accordeon werd ingeleverd, die was verdwenen. Op dat moment had ik daar geen spijt van, later wel. Nou ja, we hoorden dus geen muziek meer. En toen begon langzamerhand de hel. De ene na de andere verordening. Joden mochten niet meer in de winkels, Joden mochten niet meer in het park, Joden mochten niet meer in een lunchroom zitten. Ik had mijn eerste nieuwe horloge

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 51