kunnen we het beste spreken van een "begraven Hofstede" in kaart gebracht door de werkgroep en dit sluit aan op de bevindingen van Hooghuizen. De sporen van grachten en sloten die in verband kunnen worden gebracht met de begraven hofstede Hooghuizen zijn te dateren in de Late Middeleeuwen. Uit historische bronnen is niets bekend over dit kasteelterrein. Het centrale middenterrein was bereikbaar via een toegangweg uit het oosten en was 6 meter breed. De baksteen vondsten uit de binnengracht zijn te dateren tussen 1375-1625. In het binnenterrein stonden één of meer met leisteen bedekte stenen gebouwen. De verdedigbare functie van de buitenring lijkt symbolisch, maar was door de aanleg van meerdere ringen wel effectief genoeg om de potentiële vijand te vertragen in de aanval. Op basis van de naam Hooghuizen, de aanwezigheid van een centrale gracht en het gebruik van bakstenen, zou de vindplaats op het eerste gezicht gekarakteriseerd kunnen worden als een kasteelterrein. Het is alleen de vraag of we daarbij moeten denken aan een effectief verdedigbaar kasteel. Juist in de Late Middeleeuwen, vanaf 1450, treffen we een groot aantal omgrachte adellijke huizen aan die niet verdedigbaar waren. Voor Hooghuizen (begraven betekent omgracht of omgraven). Op grond van zeldzaamheid is Hooghuizen zeker behoudeniswaardig, het is één van de weinige vindplaatsen van een begraven hofstede in de regio. Ondanks naarstig speurwerk zijn wij er tot nog toe niet in geslaagd om vast te stellen wie de eigenaar/bewoner van dit

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 4