ONDERDUIKEN IN LIMMEN IN DE OORLOGSJAREN Ja, dat klopt, als ik het heb over "die zijn dood", dan bedoel ik dat ze Maar als ik zeg "die zijn weg", dan bedoel ik weggehaald, documentaires en praatprogramma's over die j aren voorbij. Ik ben Daar hebben ze ook gezegd: "Je moet je kop niet in het zand dicht"; dus dat is ook een reden waarom ik er wel over wil praten. Dit verhaal gaat over Roosje Haringman, een klein Joods meisje uit Amsterdam, dat enige tijd in Limmen ondergedoken heeft gezeten. Hieronder vertelt zij zelf haar verhaal zover het betrekking heeft op haar periode in Amsterdam en Limmen. gewoon dood zijn gegaan, zoals ik dat gelukkig van mijn vader en moeder kan zeggen. Die zijn na de oorlog gewoon doodgegaan. weggevoerd door de Duitsers in de oorlog. Dat is heel wat anders, dat voel ik zo, ik kan niet zeggen dat ze dood zijn, dat weet ik gewoon niet. Mijn vader en moeder, één broer van mijn vader en mij n eigen broer hebben het overleefd. De rest van de familie is weg. Het zal me wel moeite kosten om over al die dingen te praten en als ik het niet volhoud, dan gaat het gewoon niet, dan moet ik maar even stoppen. Ik weet het niet, soms kan ik er wel over praten en soms sla ik helemaal dicht. Maar ik wil er wel aan mee doen. Ik vind het wel goed, dat het allemaal opgeschreven wordt. Dat anderen en vooral de jeugd weten dat dit soort dingen gebeurd zijn. Ik loop er ook nog altijd mee rond. Je komt er nooit meer helemaal los van. Het is een deel van jezelf geworden, daar moet je mee leren leven, maar het is soms zó moeilijk! April en Mei zijn altijd moeilijke maanden. Op de TV komen dan allerlei herdenkingen, films, daarvoor onder psychiatrische behandeling geweest in Oegstgeest. steken, gooi alles maar open, gooi het er maar uit, sla de deur niet Maar het maakt mij wel altijd weer erg neerslachtig, als die beelden en situaties weer voorbijkomen. Ik was negen jaar toen de oorlog begon en veertien toen de bevrijding kwam, maar eigenlijk ben ik nooit bevrijd. Ik heb in Oegstgeest geleerd om met dat verleden te leven. Soms gaat dat goed, maar ik heb ook mijn slechte perioden, 46 maar je komt er nooit helemaal los van, niet echt vrij!

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 2013 | | pagina 47